Iranian Agriculture News Agency

در راستای خوداتکایی؛

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: به منظور رفع نیاز به واردات تخم چشم زده ی خارجی، تکثیر خارج از فصل ماهی قزل آلا در این استان صورت گرفت و بچه ماهی مزارع پرورش ماهیان سردآبی تامین شد.

تکثیر خارج از فصل ماهی قزل آلا در فارس

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، علی فلاحی با اشاره به اینکه در سال های گذشته به علت واردات بی رویه تخم چشم زده متاسفانه برخی از مزارع تکثیر سردآبی غیرفعال و تعطیل شدند، ابراز کرد: تحریم های ظالمانه علیه کشور فرصتی به وجود آورد تا مراکز تکثیر استان فارس شروع به فعالیت کرده و علاوه بر تامین تخم چشم زده ی مورد نیاز استان، مازاد آن را به سایر استان های همجوار نیز ارسال کنند.

وی به نگهداری  8500 قطعه مولد قزل آلا تحت رژیم نوری در مرکز تکثیر ماهیان سردابی مهکان اشاره کرد و افزود : پیش بینی می شود بالغ بر 15 میلیون تخم سبز در این مرکز استحصال شود.

فلاحی؛ به تکثیر خارج از فصل قزل آلای رنگین کمان با اهداف استفاده بهینه دو بار در سال از ظرفیت مراکز تکثیر استان، تامین تخم چشم زده و  بچه ماهی مورد نیاز مزارع پرورش ماهیان سردآبی در خارج از فصل تکثیر اشاره کرد.  

به گفته وی؛ زمان تکثیر بچه ماهی در استان فارس از اواخر مهرماه تا آخر بهمن ماه است که با این اقدام امکان تکثیر و پرورش ماهی در طول سال به وجود می آید و بچه ماهی با وزن های مختلف در اختیار پرورش دهنده قرار می گیرد تا پرورش دهندگان بتوانند از تمام ظرفیت مزرعه خود استفاده کنند.

فلاحی ابراز کرد: مرکز تکثیر ماهیان سردآبی مهکان با ظرفیت تولید هشت میلیون قطعه بچه ماهی و به مدیریت "آزاد رحیمی" در منطقه مهکان از توابع شهرستان سپیدان قرار دارد.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: این استان با وجود 9 مرکز تکثیر با ظرفیت اسمی 36 میلیون قطعه و تولید رسمی بیش از 40 میلیون قطعه بچه ماهی قزل آلا در سال ، از پیشگامان صنعت تکثیر ماهیان سردآبی در کشور به شمار می رود.

تخم های ماهی پس از مرحله لقاح، به تخم سبز معروف است و پس از آن مرحله چشم زدگی است که در این مرحله دو نقطه سیاهرنگ که همان چشم ماهی است مشاهده می شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید