Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت از تولید سالانه بالغ بر 200 تن عسل از 30 هزار کلنی در این شهرستان خبر داد.

تولید 200 تن عسل در مرودشت

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، عزیز رحیمی  با بیان اینکه عسل تولیدی غالبا متعلق به گون و کنار است، گفت: برخی زنبورستان ها نیز از مزارع یونجه به عنوان تغذیه زنبورها استفاده می کنند که این عسل از بهترین انواع عسل است.

 به گفته وی؛ عسل یونجه در درمان کم خونی، تقویت کننده اعصاب، بهبود سرفه وآنفولانزا و کمک به رشد کودکان نقش دارد.

 رحیمی با بیان اینکه امسال سرشماری کلنی های زنبورعسل انجام نخواهد شد، تصریح کرد: به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا سرشماری به صورت تصادفی انجام خواهد شد.

این مقام مسئول افزود: قرار گرفتن زنبورستان در کنار مزارع کلزا، آفتابگردان، یونجه و باغ ها در فصل گلدهی تولید عسل باکیفیت را در بردارد و علاوه بر تولید عسل مرغوب به گرده افشانی و افزایش 20 درصدی تولید محصول نیز کمک می کند.

او با اشاره به حمایت های دولتی از زنبورستان ها افزود: اختصاص شکر یارانه ای و مدت دار، برنامه ریزی به منظور کوچ و اسکان وتکمیل فرم، راهنمایی زنبور داران از اقدامات دولتی در راستای کمک به زنبور داران است.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: بیش از 90 درصد زنبورستان ها کوچرو هستند که در فصل پاییز به منظورتولید عسل مرغوب از گیاهان بومی به شهرستان‌های کازرون، فیروزآباد، قیر وکارزین و فراشبند کوچ می کنند.

رحیمی بیان کرد: علاوه بر تولید عسل، سایر محصولات جانبی از جمله گرده، موم، بره موم، ژل رویال و نیز در شهرستان تولید می شود.

مدیر جهاد کشاورزی مرودشت یادآورشد؛ براساس سرشماری مهرماه ۱۳۹۸ این تعدا کلنی با ۴۹۴ نفر بهره بردار در سامانه جامع پهنه بندی و مدیریت داده‌های کشور به ثبت رسیده است.

شهرستان مرودشت در 45 کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید