Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی فسا:

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فسا از کاشت پنبه با روش کشت مستقیم در سطح 12هکتار از اراضی این شهرستان خبر داد و گفت: این مزارع با بذر رقم ارمغان به زیر کشت رفته است.

کاشت پنبه به روش مستقیم در مزارع فسا

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، ناصر انصاری با بیان اینکه 2600 هکتار از اراضی این شهرستان به کشت پنبه اختصاص دارد، تصریح کرد: از آنجایی که کشاورزی حفاظتی از سیاست های وزارت متبوع و سازمان جهاد کشاورزی استان فارس است و با توجه به تخصیص یک دستگاه کشت مستقیم این اقدام انجام گرفته است.

این مقام مسئول ابراز کرد: با توجه به کشت مستقیم بذور در این مزارع میزان مصرف بذر از بالغ بر 40 به 35 کیلو گرم در هر هکتار کاهش یافته است که موجب صرفه جویی در مصرف نهاده ها و بهبود عملکرد مزارع می شود.

وی به استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار در مزارع پنبه نیز اشاره کرد و افزود: میزان آب مصرفی در مزارع پنبه به دلیل استفاده از آبیاری تیپ و کاشت مستقیم نسبت به روش مرسوم در منطقه قریب به 70 درصد کاهش دارد.

او در تشریح روش کاشت مستقیم می گوید: این روش از روش های نوین کشاورزی در دنیا است که بدون استفاده از گاوآهن برگردان دار و زیر و رو نمودن خاک و حذف عملیات خرد کرد کلوخه ها و تسطیح، بذر کاری و کودکاری در یک مرحله با استفاده از دستگاه کشت مستقیم در بقایای محصول قبل انجام می شود .

انصاری؛ کاهش هزینه‌های تولید با توجه به بالا بودن هزینه‌ها در زراعت پنبه، حفظ رطوبت در خاک، افزایش مواد آلی در خاک، توسعه کشت مکانیزه در زراعت پنبه و بهره وری بیشتر از نهاده‌های کشاورزی را از مزایای کشت مستقیم دانست.

وی ضمن تاکید بر اینکه کشت مستقیم موجب مدیریت بقایای گیاهی، سطح سبز یکنواخت تر و بهینه سازی مصرف سوخت می شود، ابراز کرد: منابع آب و خاک کشور در وضعیت بحرانی است از این رو برای پایداری تولید، توسعه کشت مستقیم باید ترویج شود.

به‌منظور ترویج توسعه کشت مستقیم پنبه در فسا و آشنایی کارشناسان با این روش کشت  مسئولین پهنه شهرستان فسا و دیگر واحد های ستادی مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان از مزرعه کشت مستقیم پنبه در منطقه شیبکوه بازدید کردند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید