Iranian Agriculture News Agency

نخلستان های قیروکارزین سر شار از جنب جوش؛

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با تاکید بر اینکه قیروکارزین بزرگ ترین قطب تولید خرما در جنوب کشور و استان فارس است، گفت: برداشت خارک، رطب و خرما از اواخر شهریور ماه در این شهرستان آغاز شده است.

برداشت خرما در قیروکارزین "بزرگ ترین قطب تولید کشور" آغاز شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، مهدی همتی با بیان اینکه این شهرستان با سهم 40 درصدی از تولید خرمای استان فارس جایگاه برتر در تولید را به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود بیش از 75 هزار تن محصول با کیفیت برداشت و روانه بازار شود.

به گفته وی؛ بر اساس آخرین آمار های قطعی بیش از یک میلیون و 275 هزار تن خرما در کل کشور تولید که استان فارس با بیش از 191 هزار تن سهم 15 درصدی تولید این محصول را در کشور از آن خود کرده است.

این مقام مسئول می افزاید: تولید بالا و با کیفیت در بیش از 5500 هکتار از نخیلات شهرستان قیروکارزین با توجه به وجود شرایط اقلیمی و خاک مناسب، تجاری بودن باغ ها، استفاده از ارقام مناسب و روش های نوین مانند بهره گیری از سیستم های آبیاری تحت فشار به دست می آید.

به گفته این مدیر؛ در زمان برداشت نخیلات در این شهرستان بیش از چند صد هزار نفر روز نیروی کارگری در برداشت، درجه بندی و بسته بندی سنتی محصول دخیل و مشغول به کار می‌شوند. 

او با بیان اینکه قدیمی ترین نخلستان های این شهرستان در مناطق دهبه، امام شهر و قیر وجود دارد، ابراز کرد: در این شهرستان قسمتی از باغ های نخل به صورت کشت های توام با مرکبات ایجاد می شود که خود در افزایش بهره وری تولید مرکبات نیز مثمر است.   

همتی با اشاره به اینکه زاهدی عمده ترین رقم تجاری خرمای شهرستان قیروکارزین است، اظهار کرد: خاصویی، هلیله، کبکاب، شاهانی، پیارم و مجول نیز در سطوح قابل توجه وجود دارد که با توجه به وجود تفاوت در زمان رسیدگی ارقام مختلف عملیات برداشت خرما تا اواخر آبان ماه نیز ادامه خواهد داشت.

او می گوید: علاوه بر بازار پسندی ویژه برای تمامی ارقام خرما ی قیروکارزین، خرمای زاهدی در بین مشتریان از کشور های همسایه مانند افغانستان، پاکستان و خصوصا کشور های حوزه آسیای میانه و برخی از کشور های اروپایی مانند روسیه بسیار پر طرفدار است و بیش از 95 درصد از این محصول به مقاصد مذکور صادر می شود.

توسعه صنایع فرآوری خرما ارزش آفرین است

وی با بیان اینکه هنوز غالب خرمای قیروکارزین به صورت سنتی بسته‌ بندی می شود، بیان کرد: با ایجاد شرکت‌ های بسته ‌بندی یا فرآوری خرما شرایط صادرات و ایجاد ارزش افزوده برای محصول روند بسیار مطلوبی را به دنبال خواهد داشت ؛ به همین منظور یکی از بزرگ ترین کارخانه های فرآوری خرما با جدید ترین تکنولوژی های روز دنیا در شهرستان قیروکارزین ساخته شده است.

به گفته وی؛ علی رغم پایان عملیات ساخت و نصب تجهیزات مورد نیاز این مجموعه،  بخش فرآوری خرما در این کارخانه غیر فعال است؛ در صورت رفع موانع تولید و آغاز به کار بخش مذکور سود اقتصادی برای باغداران منطقه فزونی خواهد داشت؛ این مجموعه شامل بخش های تولید آشامیدنی ها برای شیره خرما، تولید قند و شکر خرما، قند و شربت خرما، انواع سس، ذخیره سازی  و نگهداری خرما در دمای بالا و زیر صفر، تولید خوراک دام از ضایعات خرما و غیره است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین به یکی از مهم ترین چالش های پیش روی تولید خرما در این شهرستان نیز گریزی زد و افزود: آفت قرنطینه ای سوسک سرخرطومی حنایی یکی از خطرناک ترین آفات نخیلات است که از سال 1396 در منطقه دشت لار شهرستان قیروکارزین شناسایی شده است.

او تاکید کرد: با اقدام موفق و به موقع کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین این آفت در منطقه کنترل شده است و به همین منظور تا کنون بیش از 200 اصله نخل آلوده شناسایی، تیمار یا منجر به حذف آن شده است.

همتی تصریح کرد: مهم ترین عامل  برای جلوگیری از آلودگی نخیلات منطقه عدم نقل و انتقال پاجوش نخیلات از مناطق آلوده خصوصا شهرستان خنج به منطقه های پاک است که باغداران باید به شدت رعایت کنند.

شهرستان قیروکارزین با بیش از 70 هزار نفر جمعیت و تولید سالیانه بیش از 500 هزار تن محصولات باغی در 169 کیلومتری جنوب غربی شیراز قرار دارد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید