Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی قیروکارزین خبر داد:

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از صدور 515 کد شناسه یکتا تا کنون برای واحد های دامپروری در این شهرستان خبر داد و گفت: داشتن شناسه یکتا به منظور دریافت هر گونه خدمات کشاورزی و دامپروری الزامی است.

صدور بیش از 500 شناسه یکتا دامپروری در قیروکارزین

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) در استان فارس، مهدی همتی تصریح کرد: تامین سوخت تمام واحد های دامی، اعم از واحد های سنتی و صنعتی دارای پروانه بهره برداری و واحدهای بدون پروانه بهره برداری منوط به اخذ این کد است.

به گفته وی؛ صدور حواله برای خرید انواع نهاده ها مانند جو دامی و خوراک دام همچنین صدور بیمه نامه واحد های دام نیز با شناسه یکتا امکان پذیر خواهد بود.

این مقام مسئول اظهار کرد: به منظور صدور شناسه یکتا برای واحدهای دامی هویت‌گذاری دام‌های گله اجباری است که به همین منظور تا کنون بیش از 31 هزار راس دام در این شهرستان پس از ثبت در سامانه جامع هویت دام شناسنامه دار شده است.

وی با بیان اینکه از دام های هویت گذاری شده بیش از 1294 راس دام سنگین است، ابراز کرد: در عملیات هویت گذاری تمامی دام ها با پلاک گوش متناسب که دارای شماره ثبت بین‌المللی 15 رقمی است پلاک کوبی می‌شوند.

همتی بر ضرورت هویت گذاری دام به منظور جلوگیری از خروج ذخایر ژنی و دام های مولد کشور، جلوگیری از ورود دام های قاچاق و انتشار بیماری‌های واگیر‌دار، دستیابی به اهداف اصلاح نژادی، تهیه بانک اطلاعاتی از دام های واکسینه شده و برآورد میزان تولید گوشت قرمز و شیر، تاکید کرد.

او تشریح کرد: انجام هویت گذاری دام ها در قیروکارزین توسط 4 اکیپ شامل شبکه دامپزشکی شهرستان، اداره امور عشایر، نمایندگی صندوق بیمه کشاورزی و شرکت تعاونی دامداران قیروکارزین انجام می‌شود که هزینه عملیات هویت‌گذاری دام بر عهده شخص دامدار است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با اشاره به تصویب نامه شماره 154961/ت 56252 هیات محترم وزیران در خصوص ضوابط نگهداری و حمل و نقل دام زنده افزود: دام های فاقد هویت که پلاک کوبی نشده اند قاچاق قلمداد می شود.

دام های فاقد هویت توقیف می‌شوند

همتی به توقیف متعدد وسایل نقلیه حامل دام زنده فاقد هویت توسط نیروهای انتظامی شهرستان نیز اشاره کرد و گفت: تمام گونه‌های دام سبک و سنگین در همه گروه‌های سنی باید هویت‌گذاری شوند در غیر این صورت عواقب ناشی از کشف و ضبط دام ها به عهده شخص دامدار خواهد بود.

طبق قانون نظام جامع دامپروری و ضرورت اجرای طرحی جامع برای هویت دار کردن دام های کشور و ایجاد بانک یکپارچه اطلاعاتی به منظور بهبود نظام آمار و اطلاعات، کنترل تردد دام، بهبود سیستم ‌های پرورش و اصلاح ‌نژاد دام، کنترل بهداشت دام و فرآورده‌های دامی، بیمه دام و غیره مرکز اصلاح نژاد دام مکلف به هویت دار کردن دام های کشور شده است.

بر اساس آخرین آمار گیری‌های کشاورزی در سنوات گذشته بیش از 70 هزار راس دام سبک ( گوسفند و بز ) و سنگین ( گاو و گوساله ) در قیروکارزین وجود دارد که هویت گذاری این دام ها از جمله اولویت های کاری اداره تولیدات دامی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین است.

قیروکارزین در 169 کیلومتری جنوب غربی شیراز واقع شده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید