Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی قیروکارزین:

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین گفت: عملیات کاشت لوبیا و ماش از اواخر تیر ماه در اراضی بخش مرکزی این شهرستان آغاز و تا اوایل مرداد ماه ادامه خواهد داشت.

کاشت حبوبات در قیروکارزین شروع شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، مهدی همتی با اذعان به اینکه اراضی دهستان فتح آباد عمده ترین مرکز کاشت حبوبات در قیروکارزین است، اظهار کرد: پیش بینی می شود بیش از 500 هکتار زمین به کشت لوبیا و ماش اختصاص یابد.

به گفته وی؛ به طور میانگین از هر هکتار مزرعه لوبیا و ماش در قیروکارزین 1200 کیلوگرم دانه برداشت می شود که بر  اساس آمار ها این شهرستان در تولید لوبیای چشم بلبلی قیر رتبه نخست استان فارس را در اختیار دارد.

این مقام مسئول تصریح کرد: رعایت اصول بهزراعی مانند تهیه بستر مناسب، ضد عفونی بذور مورد استفاده و تیمار آن با مواد محرک رشد، استفاده از دستگاه های کارنده و آبیاری مزرعه با روش های نوین تحت فشار در بهبود عملکرد مزارع حبوبات تاثیر بسزایی خواهد داشت.

همتی با بیان اینکه رقم بذور مصرفی برای کشت،  محلی و از نوع لوبیای چشم بلبلی قیر و ماش سیاه است ، ابراز کرد: کاشت لوبیا و ماش عمدتا به صورت دست پاش و سنتی انجام و به طور معمول در نیمه های مهر ماه برداشت می شود.

وی تاکید کرد: کشت این محصولات به علت شرایط خاص و نیمه مکانیزه بودن آن در برداشت با دشواری هایی برای کشاورزان همراه است .

همتی با یاد آوری اینکه برای رعایت یک برنامه تناوب زراعی اصولی و صحیح باید از گیاهان خانواده بقولات مثل لوبیا و ماش بهره برد، اضافه کرد: این گیاهان ازت هوای موجود در خاک را جذب، ذخیره و باعث افزایش ازت در خاک می شوند، در نتیجه خاک حاصل خیز تر و عملکرد محصول در کشت بعدی افزایش خواهد داشت.

کاه و کلش حبوبات در تغذیه دام ارزشمند است 

این مدیر از نقش و اهمیت علوفه های لوبیا و ماش در تغذیه دام نیز غافل نشد و تشریح کرد: تمامی کاه و کلش مزارع پس از برداشت توسط واحد های دامپروری خریداری و عمدتا در تغذیه دام های سبک روستایی و عشایری استفاده می شود.

به گفته وی؛ با توجه به مرغوبیت و مقبولیت این علوفه ها برای تغذیه دام در کشور های حوزه خلیج فارس برخی واسطه ها و صادر کنندگان در این حوزه وارد و در حال برنامه ریزی برای صادرات آتی آن هستند. 

همتی تصریح کرد: علوفه لوبیا و ماش ضمن خوش خوراکی برای دام منبع مناسبی از پروتئین برای تامین نیاز های تغذیه ای دام ها است. 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با اشاره به وقوع خسارت سنگین تگرگ در بیستم مهر ماه سال گذشته که موجب از بین رفتن عمده محصول لوبیا، ماش و کنجد شهرستان شد، تاکید کرد: بیمه گری محصولات کنجد و لوبیا تا پایان تیر ماه ادامه دارد از این رو کشاورزان با مراجعه به شرکت های بیمه محصولات کشاورزی نسبت به خرید پوشش بیمه ای محصول زراعی خود اقدام کنند.

صندوق بیمه محصولات کشاورزی تنها مرجع جبران خسارت محصولات زراعی، باغی و دامی است که تمامی حوادث طبیعی مانند، طوفان، تگرگ، سیل، صاعقه و بارندگی سیل آسا را تحت پوشش خود دارد و خسارت های وارده را پوشش می دهد.     

قیروکارزین در 169 کیلومتری جنوب غربی شیراز قرار دارد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید