Iranian Agriculture News Agency

هشدار، غرق نشویم؛

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با اشاره به فصل گرما و لذت شنا در استخرها گفت: شنا در استخر های کشاورزی اکیدا ممنوع است و خطر مرگ افراد را تهدید می کند.

خطر مرگ با شنا در استخرهای کشاورزی قیروکارزین

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، مهدی همتی ضمن یاد آوری حوادث ناگوار متعددی که در استخر های ذخیره آب کشاورزی رخ داده است، تصریح کرد: رعایت نکات ایمنی در هنگام ساخت و بهره برداری از استخر های آب کشاورزی برای مالکین الزامی است.

این مقام مسئول با بیان اینکه استخر های کشاورزی به هیچ وجه برای شنا مناسب نیستند، افزود: دارندگان استخر های کشاورزی موظف به نصب تابلو شنا ممنوع در پیرامون استخر بوده و تمامی استخرهای کشاورزی باید فنس کشی مناسب داشته و به نردبان نجات استاندارد به تعداد کافی مجهز باشند تا در زمان نیاز به سرعت از آن استفاده شود.

این مدیر بیان کرد: امیدواریم مقررات بسیار دقیق و سخت گیرانه تری برای احداث و  بهره برداری و همچنین نظارت بر ایمنی این استخرها در سطوح تصمیم گیری بالا دست تدوین شود تا سومین عامل غرق شدگی در ایران سالانه ده ها انسان را به کام مرگ نکشاند.

همتی با بیان اینکه در شهرستان قیروکارزین بیش از 400 استخر ذخیره آب کشاورزی تا کنون شناسایی شده است، ابراز کرد: بالغ بر صد باب از این استخر ها پلیمری و از پوشش های ژئو ممبران در ساخت آن استفاده شده است.  

او با بیان اینکه خطر سقوط و غرق شدگی در استخرهای پلیمری در مقایسه با دیگر استخر ها بیشتر است، اظهار کرد: پوشش های ژئو ممبران حالتی شبیه پلاستیک فشرده دارند و خیلی لیز هستند و به این ترتیب اگر کسی در استخر سقوط کند نمی تواند از روی این ورق های لیز، خودش را به بیرون استخر کشانده و زندگی اش را نجات دهد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین توصیه کرد: کشاورزان و تمامی بهره برداران از استخرهای آب کشاورزی فن شنا را بیاموزند و از وسایل ایمنی مانند جلیقه نجات استفاده و در دسترس داشته باشند.

 آمارهای پزشکی قانونی در سال ۱۳۹۸ بیانگر آن است که حداقل ۱۴۰ مورد حوادث غرق شدگی در استخرهای کشاورزی رقم خورده است که با این تعداد، غرق شدگان در استخر بعد از غرق شدگان در رودخانه ها و دریاها، در ردیف سوم علت فوت جان باختگان قرار دارد.

قیروکارزین در 169 کیلومتری جنوب غربی شیراز قرار دارد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید