Iranian Agriculture News Agency

با مشارکت یک بانوی کشاورز؛

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از تدارک برای راه اندازی اولین سایت الگویی تولید محصول زراعی گواهی شده و استاندارد توسط زنان روستایی در این شهرستان خبر داد.

ایجاد اولین سایت محصول استاندارد در قیروکارزین

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، مهدی همتی گفت: این سایت به مساحت پنج هزار متر مربع با تلاش واحد امور زنان روستایی جهاد کشاورزی قیروکارزین و مشارکت یک بانوی کشاورز برای محصول لوبیا چشم بلبلی با رقم محلی"قیری" اجرایی می‌شود .

این مقام مسئول اظهار کرد: با توجه به ضرورت استفاده از مواد مغذی و کود های شیمیایی به میزان مجاز در سایت با هدف تولید محصول استاندارد، نمونه های آب و خاک از این مزرعه تهیه و به مراکز آزمایشگاهی ارسال شده است تا بر اساس توصیه های فنی تصمیم گیری لازم انجام و بستر کاشت آماده شود.

وی با تاکید بر اینکه سیاست مهم و کلیدی جهاد کشاورزی توسعه اخذ استاندارد برای محصولات کشاورزی است، ابراز کرد: طرح تولید محصول گواهی شده و استاندارد با هدف آموزش و توانمند سازی زنان روستایی طراحی و آماده اجرا شده است.

او افزود: در این طرح، کشت بر اساس دستور العمل های کارشناسان جهاد کشاورزی انجام و بر تمامی مراحل کاشت، داشت و برداشت نظارت می شود که همه هزینه های مازاد اجرای این طرح از طرف سازمان جهاد کشاورزی تامین می شود.

همتی تصریح کرد: به منظور صدور گواهی و اخذ استاندارد مربوطه برای محصول  پس از آزمایش و تایید نبود باقی مانده سموم و نیترات کد 16 رقمی به عنوان استاندارد محصول صادر و به کشاورز اعطاء می شود.

به گفته وی؛ کد 16 رقمی قابلیت درج بر بسته بندی محصول را داشته و خریداران می توانند آن را رهگیری و از اصالت آن اطمینان یابند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین تاکید کرد: محصول استاندارد و دارای گواهی در بازار نهایی به دلیل تایید سلامت از ارزش کیفی بالاتری برخوردار بوده و مشتریان رغبت و انگیزه بیشتری برای خرید این‌گونه محصولات از خود نشان می دهند.

این مقام مسئول با بیان اینکه امکان اخذ استاندارد برای بسیاری از محصولات کشاورزی شهرستان از جمله لوبیا، کنجد و خرما به خوبی میسر است، اعلام کرد: کشاورزان و باغداران علاقه مند به اخذ استاندارد برای محصول تولیدی خود به واحد حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مراجعه کنند.

طرح تولید محصول استاندارد در راستای تفاهم نامه معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری با دفتر توسعه فعالیت های کشاورزی زنان روستایی موسسه  آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی در سطح کل کشور اجرا می شود.

قیروکارزین در 169 کیلومتری جنوب غربی شیراز واقع شده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید