Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی قیروکارزین:

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از رها سازی 20 هزار قطعه بچه ماهی گرمابی در استخر های ذخیره آب کشاورزی این شهرستان خبر داد.

رها سازی 20 هزار قطعه بچه ماهی در قیروکارزین

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، مهدی همتی گفت: با این اقدام در سه ماهه نخست سال 1399  بیش از 35 استخر دو منظوره کشاورزی ماهی دار شده اند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه استخر های کشاورزی نقش عمده ای در پرورش ماهی و تولید این شهرستان دارد، تصریح کرد: پیش بینی می شود تا پایان سال بیش از یک صد هزار قطعه بچه ماهی رها سازی شود.

همتی اظهار کرد: گونه های رها سازی شده عمدتا شامل آمور و کپور است که دوره پرورش از رها سازی تا صید به طور معمول یک سال به طول می انجامد. 

وی ابراز کرد: با توجه به اهمیت پرورش ماهی در استخر به دلیل افزایش بهره وری از منابع موجود طرح های مختلفی در دست اجرا است که موفق ترین آن تا کنون پرورش ماهیان گرمابی در قفس در استخر های دو منظوره کشاورزی بوده است.

به گفته وی؛ طرح پرورش ماهی در قفس موجب افزایش بیش از ده برابری تولید در واحد سطح و کاهش هزینه های تولید ماهیان گرمابی می شود.

او عنوان کرد: پرورش ماهی در استخر های ذخیره آب کشاورزی موجب غنی شدن آب خروجی استخر جهت مصارف زراعی و باغی شده و میزان مصرف کود را تا حدودی کاهش می دهد که از نظر زیست محیطی نیز ارزشمند است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزن بیان کرد: علاقه مندان می توانند جهت دریافت مشاوره های فنی لازم و راهنمایی برای خرید بچه ماهی به مراکز جهاد کشاورزی یا مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین مراجعه کنند.

 در سال گذشته از مجموع استخر های ذخیره آب کشاورزی و منابع آبی دریاچه سد سلمان فارسی قیروکارزین  بیش از 250 تن انواع ماهیان گرمابی برداشت شده است.

قیروکارزین در 169 کیلومتری جنوب غربی شیراز واقع شده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید