Iranian Agriculture News Agency

مدیر شیلات جهاد کشاورزی فارس:

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از افتتاح یک واحد تولیدی تکثیر و پرورش ماهیان زینتی در شهرستان سپیدان با ظرفیت 200 هزار قطعه خبر داد.

افتتاح مجتمع تکثیر و پرورش ماهیان زینتی در سپیدان

علی فلاحی در گفتگو با خبرنگار ایانا در استان فارس گفت: این مجتمع با اعتباری بالغ بر 30 میلیارد ریال توسط بخش خصوصی راه اندازی شده است.

وی با بیان اینکه پیش از این 24  مرکز تکثیر و پرورش ماهیان زینتی در استان فارس فعالیت داشته است، افزود: در این مراکز سالانه ۱۲ میلیون قطعه ماهی زینتی شامل سه میلیون قطعه ماهی زنده‌زا و 9 میلیون قطعه تخم‌گذارتولید می‌شود.

به گفته فلاحی؛ در استان فارس سالانه بیش از یک صد گونه انواع ماهی‌های زینتی تخم گذار و بچه زا تولید و به بازار عرضه می‌شود.

وی تصریح کرد: 50 درصد ماهیان زینتی استان در شیراز و 50 درصد در قالب کارگاه‌های مستقل بزرگ و کوچک در شهرستان‌های فسا، داراب، مرودشت، سپیدان و فیروزآباد پرورش داده می‌شود.

فلاحی می گوید: استان‌های تهران، اصفهان، یزد، بندرعباس، بوشهر و کرمان خریدار ماهیان زینتی تولیدی استان فارس هستند.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی فارس بااشاره به اینکه پرورش ماهیان زینتی از دیرباز به دلیل سهولت، تنوع گونه و مصرف کمترین مقدار آب در بین سیستم‌های پرورشی حائز اهمیت بوده است، افزود: تولید ۲۰ میلیون قطعه ماهی زینتی رویکرد این مدیریت برای سال ۱۴۰۵ است.

تجارت ماهیان زینتی میلیاردها دلار در سال درآمد نصیب کشورهای تولیدکننده می‌کند و این امر علاوه بر جلوگیری از خروج ارز از کشور و ایجاد اشتغال به‌ویژه برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، کمک بسزایی در ایجاد درآمد برای خانوارها دارد.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید