Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی قیروکارزین:

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از پرداخت تسهیلات خط اعتباری طرح احداث سایبان باغ ها در این شهرستان خبر داد و گفت: عملیات اجرایی دو طرح در سطح هشت هکتار با اعتبار 19 میلیارد ریال آغاز شده است.

از سر گیری احداث سایبان باغ ها در قیروکارزین

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، مهدی همتی با اشاره به اینکه طرح های مذکور تا پایان تیر ماه به بهره برداری می رسد، اظهار کرد: تا کنون 9 طرح به مساحت 25 هکتار با برآورد اعتباری قریب به 80 میلیارد ریال به منظور دریافت تسهیلات و اجرای عملیات به بانک کشاورزی معرفی شده اند. 

به گفته وی؛ تسهیلات اعطایی به طرح سایبان باغ ها از محل "بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 1397" است که با نرخ کارمزد 7 درصد مختص مناطق محروم به متقاضیان پرداخت می شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه با اجرای این طرح ها بیش از 17 نفر اشتغال دائم ایجاد می شود، تصریح کرد: در حال حاضر تسهیلات ارزان قیمت سایبان باغ از 6 ماه دوره مشارکت ساخت و 6 ماه تنفس برخوردار است و باز پرداخت پنج ساله دارد.

وی تاکید کرد: خط اعتباری موصوف برای باغدارانی است که در سنوات گذشته اقدام به اخذ مجوز های لازم کرده اند و متقاضیان جدید پس از سپری کردن روال مشخص شده باید منتظر ابلاغ اعتبار باشند.

او یاد آور شد: سال گذشته نیز دو طرح با استفاده از اعتبارات اشتغال پایدار و فراگیر روستایی به مساحت 6 هکتار و اعتبار تسهیلاتی هشت میلیارد ریال در قیروکارزین اجرا شده است.

همتی با بیان اینکه به منظور احداث سایبان باغ باید موافقت و مجوز های لازم از جهاد کشاورزی اخذ شود، ابراز کرد: با تفویض اختیار رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به مدیران جهاد کشاورزی شهرستان ها، این روند در قیروکارزین انجام می شود.  

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با تاکید بر نقش سایبان در باغ ها افزود: جلوگیری از سرمازدگی، محافظت در مقابل تگرگ، کاهش شدت دما و نور خورشید، کم کردن شدت وزش باد‌های گرم و باران‌ های سیل آسا، کنترل جمعیت آفات و خسارت آن‌ ها از مزایای سایبان در باغ است.

او از کنترل بیماری‌ ها و علف هرز، جلوگیری از آفتاب سوختگی، کمک به رشد رویشی و جوانه زنی مناسب و جلوگیری از تبخیر و تعرق زیاد از سطح درختان و کمک به کنترل عارضه زوال مرکبات به عنوان دیگر محاسن نام برد.

افزایش راندمان آبیاری درختان مرکبات، بالابردن تولید در واحد سطح و عمر اقتصادی درختان، تولید محصول با کیفیت و بازار پسند و مدیریت هزینه‌های تولید باعث شده است سایبان باغ ها یا "shade house" به عنوان یک ابزار مدیریتی مورد توجه و استقبال باغداران باشد.

قیروکارزین در 169 کیلومتری جنوب غربی شیراز واقع شده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید