Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی قیروکارزین:

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با اشاره به پیش رو بودن برداشت از مزارع شتوی این شهرستان در روز های آتی، گفت: آمادگی کامل در این شهرستان ایجاد و برای بکار گیری بیش از 80 کمباین برنامه ریزی لازم انجام شده است.

80 کمباین در قیروکارزین فعال می شود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، مهدی همتی تصریح کرد: شبکه نظارت بر عملیات برداشت در ستاد شهرستان با سه اکیپ سیار در بخش مرکزی و بخش افزر تشکیل و کارشناسان آموزش های لازم برای کنترل کمباین ها را دیده اند.

این مقام مسئول با تاکید بر لزوم نظارت دقیق و مستمر کشاورز بر برداشت محصول از مزرعه، بیان کرد: مرحله  برداشت از مهم ترین مراحل زراعی بوده که عدم مدیریت صحیح در انجام آن می تواند موجب بروز خسارت سنگین به کشاورزان شود. 

نیمه اردیبهشت ماه آغاز برداشت شتوی در قیروکارزین

همتی ابراز کرد: عملیات برداشت مزارع جو و کلزا از نیمه اردیبهشت ماه آغاز می شود که  به منظور برداشت اصولی محصول راهبردی کلزا هماهنگی لازم برای ورود چهار کمباین با هد و غربالگر مخصوص انجام شده است.

به گفته وی؛ کمباین های تجهیز شده به هد و غربالگر مخصوص ساقه های کلزا را از یکدیگر جدا و مانع ریزش دانه ها می شوند همچنین محصول پاک تری را فراهم می آورند.

او اظهار امیدواری کرد: با توجه به سطح قابل توجه کلزا و وجود بزرگترین مزرعه کلزای استان فارس به مساحت 106 هکتار در این شهرستان، کمباین های اختصاصی بیشتری برای این محصول  به قیروکارزین وارد شوند.

وی با بیان اینکه سطح مزارع شتوی در شهرستان های همجوار و جنوبی افزایش چشمگیری داشته است، احتمال همزمانی مدت برداشت در این مناطق با قیروکارزین را دور از ذهن نخواند و افزود: کشاورزان به منظور تسهیل در برداشت مزارع خود هماهنگی های لازم را با نمایندگان کمباین داران انجام دهند.

نرخ برداشت بر اساس مصوبات ستاد کشوری است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با بیان اینکه برداشت مزارع  گندم از اواخر اردیبهشت ماه آغاز و تا پایان خرداد ماه ادامه دارد، گفت: نرخ برداشت از مزارع جو، گندم و کلزا بر اساس مصوبه ستاد برداشت غلات کشور است.

به گفته وی؛ نرخ  برداشت بستگی به انواع  کمباین های متوسط، نیمه سنگین و سنگین  دارد و به صورت هکتاری یا ساعتی محاسبه خواهد شد.

همتی از کشاورزان خواست مسائل و مشکلات احتمالی پیرامون برداشت را از طریق پیامک به شماره تماس 09018396509 روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی اطلاع تا اکیپ های نظارتی نسبت به بررسی موضوع اقدام کنند. 

بیش از هفت هزار هکتار از اراضی قیروکارزین به گندم، جو و کلزا اختصاص دارد که پیش بینی می شود بیش از 20 هزار تن غلات و 1200 تن دانه روغنی کلزا حاصل شود.

قیروکارزین در 169 کیلومتری جنوب غربی شیراز واقع است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید