Iranian Agriculture News Agency

رئیس جهاد کشاورزی فارس:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: تحقق " جهش تولید" در بخش کشاورزی این استان با به کارگیری دو استراتژی افزایش بهره‌وری و جایگزینی واردات دنبال می شود.

تحقق جهش تولید با افزایش بهره‌وری و جایگزینی واردات

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، محمد مهدی قاسمی تصریح کرد: ایجاد رونق اقتصادی در بخش کشاورزی با کشاورزی دانش بنیان، محقق می شود و دانش امروز ما تکافوی این موضوع است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در سال گذشته، بیان کرد:  به منظور تامین امنیت غذایی و بهبود وضعیت بخش کشاورزی با برنامه ریزی و استراتژی محور اقدام شد و سه رکن هدایت، حمایت و نظارت بر فعالیت کشاورزان  به عنوان ذی نفعان اصلی در دستور کار قرار گرفت.

به گفته قاسمی؛ با تکیه بر دانش و افزایش بهره وری در منابع تولید، علی رغم مشکلات، چالش ها، کمبودها و تحریم ها، استان فارس همچنان سهم 10درصدی از تولیدات کشاورزی را دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، افزایش عملکرد در واحد سطح را از اهداف کلان این سازمان برشمرد و افزود: تنوع بخشی به بذر و تامین بذر گواهی شده مناسب از جمله اقدامات در این راستا بود به صورتی که 54 هزار تن بذر گواهی شده گندم از ارقام متنوع که غالباً مقاوم به خشکی یا آفات و بیماری ها  هستند تولید شد و در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

او از تسطیح لیرزی، تجهیز و نوسازی اراضی و استفاده از فن‌آوری‌های جدید مکانیزه در حوزه کشاورزی به منظور افزایش بهره وری در واحد سطح نیز سخن گفت و تصریح کرد: در سال گذشته با هدف توسعه مکانیزاسیون در زیربخش های زراعت، باغبانی ،شیلات و آبزیان، اموردام و منابع طبیعی 1470 میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون و 2750 میلیون ریال اعتبارات یارانه ای بلاعوض در استان فارس پرداخت شد.

به گفته قاسمی؛ استان فارس همچنان در سکوی اول اجرای آبیاری تحت فشار در کشور قرار دارد و اراضی این استان به سیستم ها و سامانه‌های آبیاری نوین از جمله آبیاری قطره ای، آبیاری تیپ و آبیاری بارانی مناسب مجهز شدند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گریزی به نقش این سازمان درایجاد ارزش افزوده و اشتغال زایی زد و گفت:  در همین راستا استان فارس با تعداد ۸۰ واحد جدید به بهره برداری رسیده صنایع تبدیلی و غذایی بخش کشاورزی در سالی که گذشت از رتبه چهارم به رتبه دوم کشور ارتقا یافت.

وی با اشاره به اینکه این اتفاق باعث شد که بیش از ۱۷ درصد ظرفیت فرآوری طی ۴۱ سال اخیر فقط در سال ۹۸ رقم زده شود، افزود: اشتغال ایجاد شده از واحدهای جدید 1285 نفر است.

قاسمی بیان کرد: کل واحد های به تولید رسیده در استان فارس با مجوز جهاد کشاورزی 774 واحد است که با جذب ماده خام بالغ بر چهار میلیون و 810 هزارتن فعالیت می کنند.

وی افزایش ظرفیت سردخانه های استان فارس را ازگام های موفق در بهبود قیمت محصولات کشاورزی برشمرد و افزود: در حال حاضر سردخانه های استان فارس ظرفیت نگهداری 450 هزار تن محصولات کشاورزی دارد و با توجه به اینکه فارس یک استان باغی است در صورت افزایش این ظرفیت تا  800 هزارتن نیز تولیدات ما جوابگو خواهد بود.

این مقام مسئول همچنین تعیین تکلیف بدهی های معوق کشاورزان و پرداخت جرایم و دیرکرد این بدهی ها توسط دولت را از دیگر اقدامات در بهبود وضعیت کشاورزان دانست و تصریح کرد: استان فارس در این زمینه دارای مقام اول در کشور است.

کشاورزان در پیشگیری از کرونا همکاری دارند

او در ارتباط با همکاری بهره برداران بخش کشاورزی در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا نیز سخن گفت و افزود: تراکتورداران در اکثر شهرستان های استان فارس در امر گندزدایی و ضدعفونی معابر مشارکت دارند.

وی با اشاره به اینکه تولید تعطیل بردار نیست از این رو در راستای حفظ سلامت شهروندان و پیشگیری از شیوع بیماری کرونا؛ تمهیداتی به منظور ارائه خدمات به صورت غیرحضوری به بهره برداران بخش کشاورزی اندیشیده شده است، تصریح کرد: مراجعین می توانند درخواست های خود را از طریق  پیام رسان ها به شماره تماس 09018397269 ارسال کنند.

قاسمی افزود: با راه اندازی شبکه درون سازمانی، درخواست های ذی نفعان جهاد کشاورزی در اسرع وقت  و حداکثر تا ۲۴ ساعت بررسی و نتیجه به آنان اعلام خواهد شد.

این مقام مسئول ابراز کرد: مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ها نیز با همکاری تشکل ها و اتحادیه ها، موظف به ایجاد " شبکه و سامانه غیرحضوری" شده اند.

به گفته وی، بهره برداران بخش کشاورزی می‌توانند با مراجعه به پورتال سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به آدرس http://fajo.ir/site/index.php/samaneh  از 67  خدمت الکترونیکی این سازمان اطلاع یابند و استفاده کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان اینکه خدمات الکترونیک این سازمان از قبل وجود داشته و در آینده نیز ادامه خواهد داشت، اظهار کرد: تا اعلام رفع بحران از سوی وزارت بهداشت و درمان،  فعالیت "شبکه و سامانه غیرحضوری"  این سازمان نیز ادامه دارد، از این رو هم استانی های عزیز به منظور حفظ سلامت خود و دیگران لطفا حتی الامکان از مراجعه حضوری خودداری کنند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید