Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته حدود ۵۰ درصد افزایش یافت.

افزایش حدود 50 درصدی قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری

به گزارش خبرنگار ایانا در  استان فارس، محمد مهدی قاسمی افزود: طبق مصوبه دولت قیمت خرید تضمینی هرکیلوگرم گندم معمولی نان دو هزارو ۵۰۰ تومان و گندم دوروم دو هزار و ۶۰۰ تومان تعیین شد.

وی بیان کرد: سال گذشته قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم معمولی نان یک هزارو ۷۰۰ تومان بوده است.

این مقام مسئول با اشاره به وضعیت خوب بارندگی ها و تاثیر آن بر تولید در سال زراعی جاری اظهار کرد: با توجه به مناسب بودن شرایط آب و هوایی  برای ظهور و اپیدمی شدن بیماری های برگی گندم، جو و کلزا نسبت به سمپاشی مزارع خود با سموم مناسب قارچکش از جمله تیلت، فولیکور، امیستاراکسترا و ...‌ در اسرع وقت اقدام نمایید چرا که مجموعه بیماری های برگی مانند زنگ زرد، سپتوریوز، سفیدک سطحی و سایر لکه برگی می توانند تا ۵۰ درصد عملکرد محصول را کاهش دهند.

وی با بیان اینکه امنیت غذایی از تولید گندم تامین می‌شود، تصریح کرد: کشاورزان با رعایت نکات ایمنی دولت را همراهی کنند و ارگان‌های دیگر نیز مانند اداره کل راه و شهرسازی استان فارس، پلیس راهور استان فارس و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شیراز همکاری‌های لازم را برای برداشت سالم محصول داشته باشند.

قاسمی با اشاره به اینکه استان فارس نقش موثری در برداشت گندم در سطح کشور دارد، تاکید کرد: بیش ازسه هزارو پانصد دستگاه کمباین استان فارس جهت مشارکت در برداشت غلات به جز این استان، سایر استان های کشور را پوشش داده و به صورت مهاجر به سایر استان ها عزیمت می کنند که در بحث ایمنی کشاورزان و حمل و نقل این کمباین‌ها نیازمند حمایت سایر دستگاه‌های اجرایی هستیم.

وی با اشاره به اینکه فروش گندم برای مصارف نان آزادپز، مشمول نرخ یارانه ای نخواهد بود، خاطر نشان کرد: به منظور بهبود شرایط کیفی خرید تضمینی محصولات کشاورزی به ویژه گندم، رعایت کامل استانداردهای مربوطه ضروری است.

قاسمی یادآور شد: در راستای انجام مطلوب تعهدات دولت و پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان، منابع مورد نیاز برای خرید تضمینی گندم علاوه بر پیش بینی از محل اعتبارات عمومی، منابع هدفمندسازی یارانه ها و تسهیلات بانکی از محل منابع حاصل از اصلاح قیمت فروش گندم توسط دولت و کاهش یارانه موضوع تبصره (2) بند (1) این مصوبه تامین می گردد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان فارس اظهار کرد: مسئولیت خرید گندم به عهده شرکت بازرگانی دولتی( غله) و با مباشرت اتحادیه تعاون روستایی است که در 130 مرکز خرید در اقصی نقاط استان انجام خواهد شد.و اقدامات لازم جهت تحویل آسان انجام شده است.

او به عوامل خرید تاکید کرد: باید با سهل ترین حالت ممکن عملیات برداشت و خرید صورت گیرد تا کشاورزان عزیز کوچکترین دغدغه ای را نداشته باشند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید