Iranian Agriculture News Agency

مدیر مبارزه با آفات عمومی حفظ نباتات کشور:

مدیر مبارزه با آفات عمومی سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به اینکه برای مرحله اول مبارزه 20 میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شد، گفت: حدود 17 میلیارد تومان به استان های درگیر و حدود دو میلیارد تومان از این پول به شرکت خدمات ویژه تخصیص پیدا کرده به منظور سمپاشی هوایی در شرایط مورد نیاز اختصاص داده شد و یک میلیارد از این اعتبار به صورت متمرکز هزینه خرید سم، سم پاش و...شد.

اختصاص 20 میلیارد تومان به مبارزه با ملخ

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، سعید معین روز یک شنبه سوم فروردین در نشست بررسی وضعیت آفات و بیماری های به ویژه ملخ صحرایی در استان فارس ابراز کرد: با نظر مساعدی که در هیئت دولت وجود دارد و پیگیری هایی که نمایندگان محترم در مجلس شورای اسلامی دارند، امیدواریم بخش دیگری از اعتبارات درخواستی در فروردین ماه تامین شود.

به گفته وی؛ بر اساس تفاهم نامه ای که بین محمدرضا درگاهی رئیس سازمان حفظ نباتات کشور با گرولد بودکر نماینده سازمان خواربار جهانی (فائو) در ایران صورت صورت گرفته مقرر شد مبارزه با ملخ در قالب طرح تی سی پی در نظر گرفته شود و بر این اساس در مرحله ابتدایی چیزی حدود 300 هزار دلار امکانات در اختیار کشور ما قرار بگیرد.

معین با بیان اینکه پیش بینی می شود تعداد زیادی دسته های ملخ از شرق آفریقا، شبه جزیره عربستان، کویت، امارات، قطر، بحرین و عمان وارد کشور خواهند شد، تصریح کرد: احتمال مبارزه در سطح بیش از یک میلیون هکتار وجود دارد از این رو آمادگی های لازم برای مبارزه با این آفت در سطح ملی انجام شده است.

این مقام مسئول بیان کرد: تا این تاریخ استان های خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان درگیر این آفت هستند و تاکنون در سطحی بیش از 500 هزار هکتار پایش و بیش از 40 هزار هکتار با این آفت مبارزه شده است.

وی افزود: استان هرمزگان با حدود 19 هزار هکتار بیشترین سطح مبارزه را در کشور دارد و بعد از آن به ترتیب استان های خوزستان، فارس و بوشهر از سطوح مبارزه بالاتری برخوردار هستند.

مدیر مبارزه با آفات عمومی سازمان حفظ نباتات کشور یادآور شد: سال گذشته استان‌های ایلام، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، فارس، بوشهر، هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی درگیر حمله ملخ صحرایی و مبارزه با این آفت بودند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید