Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین گفت: تیم های ارزیابی این مدیریت ورود دسته های کوچک ملخ صحرایی به ارتفاعات و مراتع این شهرستان را رصد و تایید کرده اند.

حضور دسته‌های کوچک ملخ صحرایی در قیروکارزین تایید شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، مهدی همتی افزود: با بررسی های میدانی انجام شده توسط چهار اکیپ کارشناسی در مناطق مستعد تخم ریزی برای ملخ و ردیابی آفت در مراتع و ارتفاعات همچنین کسب اطلاع از کشاورزان و باغداران منطقه، ورود ملخ صحرایی به شهرستان مُحرز شد.

به گفته وی، با توجه به تراکم پایین آفت نیاز به مبارزه نبوده و ردیابی مناطق همچنان ادامه دارد.

این مقام مسئول تصریح کرد: با توجه به مناسب نبودن شرایط تخم ریزی به لحاظ رطوبتی در کانون های اصلی تولید مثل این آفت در سال گذشته، دسته های ملخ به صورت غیر متمرکز در ارتفاعات صعب العبور منطقه پراکنده شده است.

وی با اشاره به اینکه در "شرایط فعلی" خطر جدی از طرف جمعیت ملخ صحرایی محصولات زراعی و باغی شهرستان را تهدید نمی کند، اظهار کرد: اصلی ترین کانون های احتمالی مورد خطر مناطق رودخانه باز، دشتک سیاه، تنگویه سفلی و هنگام بوده که به دقت زیر نظر هستند.

همتی با یاد آوری اینکه با بکار گیری توان و امکانات دولتی به تنهایی قادر به کنترل و مهار ملخ نیستیم، ابراز کرد: کشاورزان باید ردیابی و کنترل آفت را در مناطق محل سکونت خود به عهده بگیرند .

به گفته وی، باغداران، کشاورزان، زنبوردار، عشایر غیور و عموم مردم در صورت مشاهده ملخ صحرایی با سامانه 1504 اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس یا شماره های مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین 07154522842 تماس گرفته یا به نزدیک ترین مراکز جهاد کشاورزی مراجعه کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با تاکید بر جلب مشارکت تمامی بهره برداران بخش کشاورزی در مبارزه با ملخ صحرایی گفت: آفت ملخ صحرایی تقریبا پس از 50 سال به فهرست آفات کشور و استان اضافه و در صدر قرار گرفته است و احتمال دارد این روند چند سال ادامه یابد از این رو علاوه بر برنامه های مقطعی کنترل آفت لازم است تا برای آینده نیز برنامه ریزی و فرهنگ سازی انجام شود .

این مقام مسئول به آمادگی کامل برای مقابله با هجوم ملخ صحرایی نیز اشاره کرد و افزود: با تجربه موفق از دوره قبل مبارزه در این شهرستان، چهارچوب کلی کار مشخص، کارشناسان ستادی و‌ مدیران پهنه و امکانات شهرستانی در حال آماده باش هستند.

قیروکارزین در 169 کیلومتری جنوب غربی شیراز واقع است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید