Iranian Agriculture News Agency

تولید کننده نمونه ماهیان گرمابی در فارس:

محمد محمدی فرزند خیرالله متولد 1359 دارای مدرک کارشناسی علوم اقتصادی متاهل و دارای یک فرزند و در حال حاضر مدیر استخر دو منظوره پرورش ماهیان گرمابی در بخش افزر قیروکارزین است. این استخر به مساحت 1.5 هکتار با سرمایه گذاری 30 میلیارد ریالی پدر وی احداث شده است و در سی و چهارمین دوره انتخاب و معرفی نمونه های بخش کشاورزی استان فارس به عنوان واحد تولید کننده نمونه ماهیان گرمابی در استخر های ذخیره آب کشاورزی در سال 1397 معرفی شد.

مشاوره‌های فنی و پشتکار، شرط موفقیت

مدیر این واحد پس از دریافت تندیس و لوح سپاس این جشنواره در گفتگو با خبرنگار ایانا در استان فارس از دلایل موفقیت، اهداف و چالش های پیش روی خود می گوید:  

عامل موفقیت شما در زمینه فعالیت کاری چیست؟  
ایده جدید، هدف گذاری، برنامه ریزی، گرفتن مشاوره های فنی از متخصصین، پشتکار و پیگیری مداوم و داشتن سرمایه مکفی همراه با اعتماد به خدا از مهم ترین عوامل موفقیت من در زمینه پرورش ماهیان گرمابی در استخر های دو منظوره ذخیره آب کشاورزی است.   
چند سال است که در این حوزه فعالیت دارید ؟
بنده از سال 93 شروع به ساخت استخر کردم که در سال 94 این طرح به اتمام رسید و با توجه به اینکه استخر ما از روان آب های سیلابی تغذیه می شود با بارندگی های اسفند 95 این استخر با حجم 150 هزار متر مکعب آبگیری و فعالیت ما آغاز شد. 
با توجه به خشکسالی های اخیر چه راه کاری برای هر چه بهتر انجام شدن فعالیت های کشاورزی مد نظر شماست ؟
بهر گیری از روان آب های سیلابی ناشی از بارندگی ها زمستانه یا موسمی خود مهم ترین ایده به منظور کاهش اثرات خشکسالی بوده که آن را به کار بسته ایم البته استفاده از نو آوری های جدید و مکانیزه کردن امور مثل پرورش ماهی در قفس نیز مد نظر بوده که به مرحله اجرا رسیده است . 
چه مشکلات و چالش هایی در زمینه شغلی شما وجود دارد ؟ 
عدم همکاری برخی از دستگاه های ذی ربط موجب شده که برخی از مجوز های لازم صادر نشود و به همین دلیل امکان بهره مندی از تسهیلات کم بهره فراهم نیست و موجب شده به سمت بانک های غیر تخصصی و استفاده از تسهیلات گران قیمت سوق داده بشوم از این رو هزینه تولید را افزایش و فعالیت اقتصادی را با ریسک زیاد مواجه کرده است. 
آیا صنایع تبدیلی در حوزه فعالیت شما لازم است و در منطقه وجود دارد ؟
قطعا صنایع غذایی در ایجاد ارزش افزوده برای محصول خصوصا ماهی اثر گذار است اما متاسفانه هیچ نوع صنایع تبدیلی یا نگهداری در منطقه وجود ندارد و تمامی محصول صید شده باید به سرعت برای مقاصد خاص خود حمل شود. 
بازار چه نقشی را در زمینه فعالیت کشاورزی شما دارد ؟
بازار مهم ترین نقش در حوزه پرورش ماهیان گرمابی را داراست زیرا این نوع از ماهیان علی رغم خواص و فواید خود  چندان با ذائقه مردم سازگار نیست و می طلبد در خصوص مصرف آن فرهنگ سازی شود، در حال حاضر قسمت اعظم تولید ما به کشور عراق صادر می شود که موجب رونق تولید و سود آوری می شود. هر گاه گذرگاه های مرزی بسته باشد ما با بیشترین چالش در زمینه بازار مصرف و افت قیمت فروش روبرو هستیم. 
چه طرح هایی برای توسعه فعالیت های خود مد نظر دارید؟
هم اکنون طرح پرورش ماهی گرمابی در قفس را به صورت پایلوت استانی برای اولین بار در قیروکارزین شروع و اقدام به خرید بچه ماهی در اندازه های کوچکتر و پرورش آن در کانال های موجود در محل طرح کرده ام که در آینده برای تامین بچه ماهی مشکلی نداشته باشم همچنین قصد این را دارم که نیاز بچه ماهی دیگر استخر های شهرستان را نیز بر طرف کنم.  
به عنوان یک مدیر و تولید کننده پیشرو تجربیات خود را در زمینه فعالیت خود شرح دهید و چه توصیه ای برای افرادی دارید که در زمینه شغلی شما فعالیت می نمایند؟
پرورش ماهی در استخر های دو منظوره برای باغداران و کشاورزان موجب ایجاد ارزش افزوده و افزایش بهره وری از منابع آبی موجود می شود کما اینکه در تامین امنیت غذایی و رشد اقتصادی نیز کم اثر نیست . من به عنوان یک عضو کوچک از خانواده بخش کشاورزی مهم ترین توصیه را این میدانم که علاقه مندان، سرمایه گذاران و فعالین این بخش از افراد متخصص و اهل فن مشورت بگیرند و از سرمایه کافی برخوردار باشند چون ممکن است در روند اخذ تسهیلات با مشکلاتی برخورد کنند.
انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید