Iranian Agriculture News Agency

به منظور کنترل آفت قرنطینه ای سوسک سرخرطومی؛

مسئول حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با اشاره به اینکه مدیریت و کنترل آفت خطرناک سوسک سرخرطومی حنایی در نخیلات این شهرستان تا کنون موفق بوده است، گفت: تزریق سم به نخیلات آلوده با امکانات دولتی در منطقه دشت لار آغاز و در هفته های آتی ادامه دارد.

آغاز تزریق سم به نخیلات آلوده در قیروکارزین

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، شهرام فلامرزی افزود: یک اکیپ متشکل از کارشناسان مرکز جهاد کشاورزی افزر با دستگاه های اهدایی مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اقدام به تزریق سم سیوانتو در نخیلات آلوده می کنند.

این کارشناس تصریح کرد: میزان سم مورد استفاده در هر نخل آلوده صد سی سی است که تا کنون در 20 اصله از نخیلات عملیات تزریق انجام شده که تمامی هزینه ها از محل منابع دولتی صرف می شود.

وی ابراز کرد: این مدل از مبارزه با سوسک سرخرطومی حنایی تکمیل کننده روش استفاده از قرص های تدخینی و ایزولاسیون تنه درخت آلوده است که درصد موفقیت در کنترل آلودگی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

  فلامرزی با بیان اینکه استفاده از سنسور های شنوایی، سگ های ردیاب و  فرمون های جاذب سوسک از روش های نوین در ردیابی این آفت است، اظهار کرد: با توجه به امکان یابی های انجام شده در صورت دسترسی به خطوط دیتا در منطقه آلوده پهباد شناسایی آلودگی نیز به منطقه اعزام خواهد شد.

به گفته وی؛ سنجش از راه دور با استفاده از سنسور های حرارتی نصب شده بر پهباد و تلفیق آن با تصاویر ماهواره ای از جدید ترین فناوری های تشخیصی مورد استفاده است.

مسئول حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین خاطر نشان کرد: آفت قرنطینه ای سوسک سرخرطومی حنایی از تابستان 96 در چهار قطعه باغ واقع در منطقه دشت لار شناسایی که تا کنون منجر به حذف و انجام اقدامات درمانی در بیش از 236 اصله از نخیلات شده است.

قیروکارزین با سطحی بالغ بر 5000 هکتار باغ های نخیلات و تولیدی فراتر از 70 هزار تن انواع خرما بزرگ ترین تولید کننده این محصول در استان فارس است که در صورت بی توجهی به کنترل این آفت، خسارت های جبران ناپذیری به اقتصاد کشاورزی این شهرستان وارد می شود. 

قیروکارزین در 169 کیلومتری جنوب غربی شیراز واقع است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید