Iranian Agriculture News Agency

معاون جهاد کشاورزی فارس:

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: وجود سم در شیر و محصولات لبنی این استان شایعه است و عموم جامعه می توانند با خیالی آسوده نسبت به خرید و مصرف این محصولات اقدام کنند.

وجود سم در محصولات لبنی فارس صحت ندارد
به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، سیدعبدالله جزایری تصریح کرد: روز شنبه بیست و هشتم دی ماه، کارشناس مهمان در برنامه "سلام صبح بخیر" شبکه سه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ادعا کرد که شیرهای خام مصرفی در صنایع لبنی آلوده به سم آفلاتوکسین است که این امر پایه و اساس علمی ندارد.
وی با بیان اینکه هرگونه اظهار نظر در خصوص موضوعات مربوط به سلامت مواد غذایی از حساسیت بالا در زمینه امنیت غذایی برخوردار است و امکان تحت الشعاع قراردادن تولیدات دامی کشور را دارد، افزود: این اظهار نظرها باید مبانی علمی و مستندات لازم برخوردار باشد و در نهایت به تایید مراجع ذی صلاح علمی و متولیان قانونی مربوطه رسانیده شود که متاسفانه این امر در تولید برنامه صبح بخیر ایران رعایت نشده است.
جزایری ابراز کرد: نظارت بر بهداشت تولید شیرخام در واحد های گاوداری از تامین نهاده های دامی، عملیات پیشگیری، بهداشت و درمان دام و نیز شیردوشی تحت نظارت دقیق کارشناسان فنی دامپروری و دامپزشکی آغاز می شود.
وی افزود: حمل و نقل و تجمع شیر در مراکز جمع آوری تحت نظر کارشناسان زبده و با استفاده از تجهیزات پیشرفته آنالیز شیرخام انجام می شود.
این مقام مسئول اظهار کرد:  نهایتا" در کارخانه های شیر و فرآورده های لبنی در زمان تحویل گرفتن شیرخام، کیفیت اعم از بارمیکربی و سموم موجود در شیر خام مورد بررسی قرار می گیرد و در زمان فرآوری آن استانداردها و پروتکل های بهداشتی کشوری و جهانی به منظور مصرف داخلی و صادرات محصولات به کشورهای منطقه و جهان صورت می گیرد.
جزایری تاکید کرد: اظهارات بی پایه و غیر مستدل علمی در شرایط خاص کنونی کشور چه به صورت عامدانه یا سهوی به نفع تولیدکنندگان شیر و محصولات لبنی و مصرف کنندگان نیست.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید