Iranian Agriculture News Agency

میانگین برداشت انجیر دیم خشک در کشور یک تن در هکتار است و بانوی باغداری از شهرستان کازرون با تولید حدود 2.5 تن در هکتار انجیر دیم خشک، عنوان نمونه ملی را از آن خود کرد.

انجیر دیم با عملکرد 2.5 تن در هکتار، باغدار کازرونی را نمونه ملی کرد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، این بهره‌بردار نمونه ملی سخاوت ساسانی‌پور باغدار روستای دوسیران از بخش کوهمره و از توابع شهرستان کازرون است، او بانوی سی و هشت ساله و متاهلی است که مدرک سیکل دارد. ساسانی پور با اشاره به اینکه حدود ده سال است که به باغداری و پرورش انجیر دیم اشتغال دارد، می گوید: دلیل موفقیت من به کارگیری آخرین یافته های تحقیقاتی و توصیه های فنی به همراه دانش بومی است.

وی افزود: رعایت اصول فنی هرس باردهی و حذف پاجوش درختان، استفاده از بانکت و آبگیرهای مناسب به‌منظور حذف رطوبت باغ، شرکت در کارگاه‌های آموزشی و ترویجی و همکاری مناسب با کارشناسان درزمینه اجرای فعالیت‌های آموزشی وترویجی از شاخص های انتخاب من به عنوان نمونه ملی است.

این باغدار نمونه ملی از مسائل و مشکلات باغداری به صعب‌العبور و کوهستانی بودن منطقه و تخریب جاده‌های دسترسی به باغ ها پس از وقوع بارندگی‌ها اشاره کرد.

ساسانی‌پور عدم تخصیص اعتبار به منظور اصلاح و احیای باغ ها و همچنین احداث اشپنگ (جایگاه جمع آوری میوه) از دیگر مشکلات برشمرد و ابراز کرد: باغ های منطقه به دلیل واقع بودن در اراضی ملی فاقد سند رسمی هستند بنابراین نمی توان تسهیلاتی دریافت کرد.

به گفته وی، باوجود اینکه قدمت باغ‌های منطقه به 300 سال نیز می‌رسد، امکان استفاده از ادوات راهسازی و باغداری با توجه به ملی بودن اراضی وجود ندارد. 

این باغدار با اشاره به عدم وجود صنایع بسته بندی و فرآوری انجیر در منطقه، اظهار امیدواری کرد در آینده نزدیک این صنایع در شهرستان کازرون و استان فارس توسعه پیداکند.

ساسانی‌پور علاوه بر انجیر دیم؛ گردو، بادام و انگور دیم نیز پرورش می‌دهد، باغ انجیر او به‌عنوان باغ الگویی در منطقه معرفی شده است که کارشناسان با حضور در این باغ در مراحل مختلف داشت و برداشت به سایر باغداران نیز آموزش های لازم ارائه می دادند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید