Iranian Agriculture News Agency

پس از 20 سال خشکی؛

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از پایان مرمت و لایروبی قنات چاه درویشی در جنوب شهر قیر خبر داد و گفت: با این اقدام قناتی که از اواخر دهه 70 خشک شده بود جان دوباره گرفت.

قنات چاه درویشی قیر جان دوباره گرفت

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، مهدی همتی افزود: به منظور احیاء این رشته قنات با هفت دهانه چاه بیش از 700 میلیون ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی و با مشارکت 15 درصدی ذی نفعان هزینه شده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر این رشته قنات با میزان آب دهی نزدیک به هفت لیتر بر ثانیه، امید را به بهره‌برداران هدیه کرده است.

به گفته همتی،  لایروبی، کول‌گذاری، ترمیم میله چاه و ریزش‌برداری از مهمترین اقدامات انجام شده در مرمت و بهسازی قنات چاه درویشی است.

وی با اشاره به اینکه در بررسی‌های اولیه توسط مشاور از مثمر بودن عملیات اطمینان حاصل شده بود، بیان کرد: با روان شدن آب از مظهر قنات خانوارهای عشایری در منطقه مستقر و تعداد زیادی از زنبورداران در این محل اسکان یافته‌اند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین اظهار کرد: بروز خشکسالی در منطقه کشاورزان  را با مشکل مواجه ساخته است که با همت و تلاش اداره امور فنی و زیر بنایی این مدیریت و همیاری مردم مرمت و احیای قنوات به جریان افتاده تا تولید رونق دوباره ای داشته باشد.

همتی ابراز کرد: قنوات از قدیم‌ منبع تأمین آب  برای کشاورزی به شمار آمده و به‌ عنوان یک میراث فرهنگی اجتماعی دارای اهمیت خاصی نزد مردم هستند.

منابع آبی شهرستان قیروکارزین شامل یک رودخانه (قره آغاج) که از دشت کارزین و افزر می گذرد ، 38 رشته قنات، 12 دهنه چشمه، و بیش از 4500 حلقه چاه که بصورت عمیق و نیمه عمیق است.

قیروکارزین در 169 کیلومتری جنوب غربی شیراز واقع است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید