Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی اقلید:

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اقلیدگفت: غده های مینی تیوبر سیب زمینی از ارقام جلی، مارفونا و اسپیریت در سطح 5.4 از اراضی تحت پوشش این مرکز کشت شد.

تولید سیب زمینی بذری در مزارع اقلید

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، سید علی آقا میر طالبی با اشاره به اینکه 20 غده در هر متر مربع کشت شده است، افزود: از هر هکتار 25 تن غده سیب زمینی بذری تولید می شود.

 وی با بیان اینکه از مهمترین عوامل موثر در سلامت و افزایش تولید سیب زمینی استفاده از غده بذری سالم و مناسب است، یادآورشد: سیب زمینی به علت تکثیر رویشی یکی از گیاهان حساس به انواع بیماری های گیاهی با منشاء ویروسی است که ابتلا به این بیماری ها سبب کاهش عملکرد در سطح می شود. 

 میرطالبی ابراز کرد: در سال های اخیر تولید مینی تیوبر سیب زمینی با هدف قطع وابستگی کشور به کشورهای خارجی در زمینه واردات بذر سیب زمینی و در نتیجه جلوگیری از خروج ارز از کشور و همچنین ممانعت از ورود احتمالی آفات و بیماری های قرنطینه ای به کشور آغاز شده است.

به غده های حاصل از کاشت گیاهچه های درون شیشه ای در گلخانه مینی تیوبر یا غده چه گفته می شود، مینی تیوبر جزو طبقات بذری پیش پایه محسوب شده و در ایران تحت عنوان کلاس اس(S)  نامگذاری و  به غده های حاصل از کشت مینی تیوبرها در مزرعه غده هایی با کلاس سوپرالیت(SE) گفته می شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید