Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس عنوان کرد:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به گندم بنیان بودن کشور، گفت: برای پایداری تولید گندم، کاشت کلزا در تناوب با آن ضرورت دارد.

پایداری تولید گندم در گرو تناوب با کاشت کلزا

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، محمد مهدی قاسمی با اشاره به وابستگی به خارج از کشور برای تامین روغن خوراکی، افزود: کاشت کلزا به عنوان گیاهی که بالاترین میزان روغن استحصالی در بین دانه های روغنی را دارد علاوه برکمک به خوداتکایی در تولید روغن باعث بهبود وضعیت خاک و در نتیجه افزایش عملکرد گندم در کشت های بعدی خواهد شد.

وی با بیان اینکه  تأمین امنیت غذایی وظیفه وزارت جهاد کشاورزی است و این وزارتخانه با توجه به نیاز جامعه کاشت دانه های روغنی از جمله کلزا را در دستور کار قرار داده، تاکید کرد: کشاورزان حداقل 20درصد از کشت شتوی را به محصول کلزا اختصاص دهند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان اینکه شرایط کشت مکانیزه کلزا در این استان فراهم شده، تصریح کرد: بذور مختلف کلزا مناسب کاشت در اقلیم های متفاوت تأمین شده و کمبودی در زمینه کودهای ازته، فسفاته و پتاسه در سطح استان نیست.

وی به بهبود روند بیمه گری کلزا اشاره کرد و افزود: امکان تهاتر سهم بیمه گذار در محصول کلزا با دیگر مطالبات کشاورزان از صندوق بیمه محصولات کشاورزی فراهم شده، همچنین عوامل خطر کلزا در دو بیمه نامه اصلی و الحاقی لحاظ شده از این رو کلزاکار با توجه به شرایط جوی منطقه خود امکان انتخاب بیمه نامه الحاقی نیز دارد.

قاسمی تاکید کرد: کاشت کلزا و خوداتکایی در تامین روغن خوراکی به عنوان یک رسالت بر عهده کشاورزان فهیم گذاشته شده و امیدواریم این عزیزان با لبیک به این رسالت همچون گذشته در تامین امنیت غذایی کشورگام بردارند.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید