Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی خرامه:

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان خرامه گفت: آمار برداری از زنبورستان های این شهرستان همزمان با سراسر کشور از ششم مهر ماه آغاز و به مدت دو هفته ادامه دارد.

سرشماری کلنی های زنبور عسل در خرامه آغاز شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، کاوس همتی با تاکید بر محدود بودن زمان سرشماری، افزود: نقل و انتقال کندوها در مقطع زمانی اعلام شده ممنوع است.

وی با بیان اینکه سرشماری زنبورستان ها باید با دقت انجام شود، اظهار کرد: این طرح تمام کلنی ها اعم از کندوهای مدرن و سنتی، زنبورستان های مهاجر، کلنی های دارای پروانه و فاقد پروانه از یک کلنی به بالا را شامل می شود.

این مقام مسئول راست آزمایی زنبورستان ها را یک اقدام زیر بنایی برای توسعه زنبورداری برشمرد و توضیح داد: با اجرای این طرح اطلاعات بهره برداران، تعداد کلنی ها، میزان عسل تولیدی و فراوردهای جانبی آن از قبیل موم، بره موم، ژل رویال و زهر زنبور، تعداد شاغلین و پوشش  بیمه ای جمع آوری و ثبت می شود.

همتی با اشاره به نقش کارشناسان سامانه پهنه بندی در اجرای موفق این طرح، بیان کرد: آموزش کارشناسان قبل از سرشماری از موثرترین ابزارهای مدیریتی در دستیابی به اهداف سند راهبردی توسعه زنبورداری کشور است.

در این راستا جلسه ویژه سرشماری کلنی های زنبور عسل با حضور کارشناسان سامانه پهنه بندی جهاد کشاورزی شهرستان خرامه تشکیل شد.

شهرستان خرامه در 75 کیلومتری شرق شیراز قرار دارد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید