Iranian Agriculture News Agency

نشست شورای کشاورزی روز چهارشنبه 27 شهریورماه با حضور محمد علی طهماسبی معاون وزیر در امور باغبانی، اصغر مسعودی نماینده مردم شهرستان‌های نی ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی و فرمانداران نی ریز و استهبان در محل فرمانداری نی‌ریز برگزار شد.

نشست مشترک برای حل معضل دریاچه بختگان برگزار شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در نشست مذکور، گفت: دریاچه بختگان به عنوان حیات استان فارس، جلوگیری از پیشرفت کویر به داخل استان را برعهده دارد.

محمد مهدی قاسمی با اشاره به اینکه بر اثر خشکسالی ها حقابه زیست محیطی دریاچه بختگان تاحدودی نادیده گرفته شده، افزود: از سال گذشته حدود 50 میلیون مترمکعب در شورای حفاظت برای حقابه زیست محیطی این دریاچه لحاظ شده است.

وی تصریح کرد: در اولین بارندگی یا در اولین رهاسازی آب برای کشاورزان،  همزمان با شارژ رودخانه ها ، باید آب به دریاچه برسد و مورد بهره برداری در بالادست قرار گیرد.

قاسمی گفت: امیدواریم سازمان محترم محیط زیست با استفاده از ردیف اعتبار مطالعه دریاچه بختگان احیاء تالاب بختگان و طشک را به جدیت دنبال کند.

به گفته وی خشکی دریاچه و ایجاد ریزگردها علاوه بر تاثیر منفی بر جوامع انسانی باعث سوختگی در برگها، کاهش رطوبت در باغ های استهبان و نی ریز و افزایش نیاز آبی باغ های این دو شهرستان می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان اینکه سود اصلی دریاچه بختگان برای جوامع محلی و روستاهایی است که در این حوزه قرار گرفتند، تاکید کرد: از احیای این دریاچه حمایت می کنیم.

اراضی مستعد کشت گیاهان دارویی در نی ریز واگذار می شود

در ادامه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به محدودیت قانونی پیش آمده در ارتباط با واگذاری اراضی شیب دار، گفت: در نشست اخیر با مسئولین دادگستری و دادستانی استان، نگاه موافق این افراد گرفته شد و برای تائید نهایی باید در همان شورای پیشگیری مجدد مطرح شود.

قاسمی با اشاره به شرایط اقلیمی و  تجربه بهره برداران منطقه در کشت آنغوزه، تصریح کرد: در مناطقی که مستعد ایجاد باغ‌های دیم یا مستعد کشت گیاهان دارویی مثل آنغوزه باشد، اراضی واگذار می شود.

وی حفظ ذخائر ژنتیکی و جنگل ها را ضروری دانست و افزود:  واگذاری اراضی زیرنظر کارشناسان و محققین مرکز تحقیقات در مناطقی که پوشش نامناسب، عمق خاک و بارندگی مناسب داشته باشد، صورت می گیرد.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید