Iranian Agriculture News Agency

وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد:

گزارش ایانا از سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان فارس

وزیر جهاد کشاورزی گفت: استان فارس یک استان کشاورزی است و در خیلی از محصولات تولیدی کشور رتبه اول تا چهارم را دارد.

توسعه گلخانه ها راهکار چالش های کم آبی و اشتغال در کشور

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس محمود حجتی در سفر به این استان ، ضمن پیگیری‌ مسائل مرتبط با توسعه و بهره‌برداری گلخانه‌ها بیان کرد: گلخانه به مشکل آب و اشتغال به عنوان دو چالش اصلی کشور پاسخ مثبت می‌دهد.

به گفته وی در هر هکتار گلخانه  ده نفر به صورت مستقیم مشغول به کار شده و علاوه بر آن اشتغال‌زایی غیرمستقیم در صنایع بسته بندی، پردازش و صادرات را ایجاد و رونق می‌دهد و همچنین افزایش قابل توجهی در بهره‌وری آب دارد.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: بنا داریم آرام آرام سبزی و صیفی را از عرصه ها خارج کنیم و به داخل گلخانه ها ببریم چرا که گلخانه ارزش افزوده تولید ثروت برای کشور دارد.

حجتی با اشاره به اینکه استان فارس در سال جاری توسعه 650 هکتاری گلخانه را در دستور کار دارد، تصریح کرد: با این سرعت و شتابی که استاندار، مسئولین استانداری، فرمانداری‌ها و ادارات جهاد کشاورزی در سطح استان پیگر هستند، امیدواریم روند توسعه گلخانه پیشرفت بیشتری داشته باشد.

وی به اقبال کارآفرینان، سرمایه‌گذاران بزرگ، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نسبت به توسعه کشت گلخانه‌ای اشاره داشت و افزود: بانک کشاورزی و سایر بانک‌ها همکاری دارند و دولت نیز پشتیبانی می‌کند.

vazir2

خرید توافقی گوجه فرنگی در دستور کار قرار دارد

وزیر جهاد کشاورزی از دیگر اقدامات خود در سفر به استان فارس، بررسی مشکلات کشت بی‌رویه سبزی وصیفی برشمرد و افزود: متاسفانه در بعضی از مناطق کشور علی‌رغم هشدار مسئولین محلی، تعدادی از بهره‌برداران اقدام به کشت بی‌رویه آن هم در بیرون از گلخانه کردند.

حجتی با بیان اینکه ما به دنبال خیر و صلاح کشاورزان هستیم، تاکید کرد: هدف ما این است که کشاورزان محصول تولیدی خود را  با کمترین هزینه تولید و با قیمت عادلانه عرضه کنند از این رو ازکشاورزان عزیز خواهش می‌کنم به توصیه مسئولین در ارتباط با رعایت الگوی کشت و سقف برش منطقه‌ای سبزی و صیفی توجه کنند.

به گفته وی تولید بیش از حد تازه‌خوری و یا فرآوری، پس‌زدگی در بازار ایجاد می‌کند و متاسفانه افت قیمت را به دنبال دارد.

این مقام مسئول بیان کرد: در حال حاضر به منظور پشتیبانی از تولید‌کننده با همکاری سازمان تعاون روستایی و اتحادیه تعاون روستایی خرید توافقی گوجه فرنگی در دستور کار قرار گرفته و در نهایت قیمت از یک حداقلی پایین‌تر نیاید تا گوجه کاران عزیز کمتر آسیب ببینند و امیدواریم در سال‎های آینده به حرف ما گوش کنند.

حجتی افزود: طرحی با همکاری سازمان تعاون روستایی و اتحادیه‎های تولید کنندگان در دستور کار داریم که در مناطق گوجه‌خیز توسط خود تعاونی‌ها و با پشتیبانی‌های دولت، کارخانه‌های رب گوجه ایجاد شود و مازاد تازه خوری گوجه‌فرنگی مستقیما توسط خود تولید کنندگان در واحد خودشان تبدیل به رب شود که ماندگاری و ارزش افزوده پیدا کند.

vazir1

مزرعه شیرین بیان اقلید ابتکاری نو در کشور است

وزیر جهاد کشاورزی در بازدید از بزرگترین مزرعه شیرین بیان کشور گفت: این طرح از نظر نوع کاشت و هم از نظر نظام کشت که با همکاری مسئولین و مردم عشایر منطقه به سرانجام رسیده در سطح کشور فعالیتی نو، ابتکاری  و قابل تقدیر است.

حجتی افزود: مراتعی که قبلاً استفاده چندانی از آن نمی شد در یک حرکت ابتکاری به مزرعه شیرین بیان که کاشتی بسیار کم آب بر است تبدیل شده و این جای تقدیر دارد.

به گفته وی این کشت برای اولین بار در کشور انجام شده و امروز نزدیک به ۱۰۰ هکتار از این مزرعه ۲۰۰ هکتاری زیر کشت شیرین‌بیان رفته است .

حجتی با اشاره به سازگاری و خاستگاه منطقه با این نوع کشت و همچنین ارزش فوق‌العاده زیادی که ریشه شیرین بیان دارد، اظهار کرد: تولید شیرین بیان در تامین نیاز صنعت داخل نقش مهمی دارد.

 وزیر جهاد کشاورزی کاشت شیرین بیان  را در کنار فعالیت دامداری عشایر، یک درآمد تکمیلی برای آنها برشمرد.

vazir3

کشتارگاه سالیذ رتبه برتر کشوری دارد

وزیر جهاد کشاورزی در بازدید از "مجتمع کشتارگاه صنعتی طیور سالیذ مرغ" واقع در شهرستان مرودشت، گفت: این کشتارگاه از کشتارگاه های درجه اول کشور است که ویژگی خاص این کشتارگاه دنبال کردن زنجیره تولید است به گونه‌ای که از تولید مرغ مادر، جوجه یک روزه، بسته‌بندی و توزیع در آن قرار دارد.

  وی با اشاره به اینکه کشاورزی و تولید قراردادی در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است، افزود: مجتمع سالیذ با " 300 مزرعه پرورش مرغ" قرارداد داشته که از ویژگی‌های مثبت این مجموعه است.

این مقام مسئول بسته‌بندی و شبکه توزیع مویرگی و به تعبیر خود مجموعه تولید مرغ با مشخصات فنی و استانداردهای بالا و آماده مصرف را از دیگر اقدامات شایسته این مجموعه دانست.

حجتی تصریح کرد: در این واحد محصولات  بر اساس سلیقه خانوارها بسته‌بندی شده و با توجه به این شبکه در بازار هم توزیع به صورت مستقیم و با حذف تعدادی از واسطه‌ها انجام می‌شود بدین ترتیب قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند.

vazir4

استخر ذخیره آب شهرستان آباده باید الگو باشد

وزیر جهاد کشاورزی در بازدید از "بزرگترین استخر ذخیره آب کشاورزی استان فارس" با حجمی بالغ بر یک میلیون متر مکعب واقع در شهرستان آباده بازدید کرد.

حجتی در حاشیه این بازدیدگفت: در این مزرعه کار خوب و فنی در ارتباط مهارآب، تامین آب و استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری صورت گرفته که باید الگوی کشوری باشد.

وی با اشاره به اینکه صاحب این مزرعه بخش عمده‌ای خود را صادر می‌کند و بیش از 300 نفر در این مزرعه مشغول به کار هستند، افزود: سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و کشاورزانی که امروز به کشت و صنعت، به صورت بهره‌ور پرداختند باعث افتخار ما هستند.

وزیر جهاد کشاورزی روز پنج شنبه 24 مردادماه همراه با محمود فتاح الجنان مشاور وزیر و مدیرکل امور استان ها،  مرتضی رضائی معاون وزیر در امور تولیدات دامی، عباس زارع مشاور وزیر و مجری طرح سامانه های نوین آبیاری تحت فشار و سید علی محققی رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی این وزارتخانه از مجتمع‌های گلخانه ای و کشاورزی، مزارع و باغ‌های استان فارس بازدید کرد.

وزیر در سفر خود کلنگ احداث دو گلخانه و یک مجتمع تولید خوراک دام، طیور و آبزیان را به زمین زد و با حضور حجتی مزرعه مرغ تخم گذار زرینه واقع در شهرستان اقلید گشایش یافت.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید