Iranian Agriculture News Agency

به مناسبت گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی؛

سه گلخانه تابع اقلیم در استان فارس به بهره‌برداری رسید

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از افتتاح یک واحد گلخانه تابع اقلیم محصولات سبزی و صیفی در شهرستان‌ شیراز خبر داد و گفت: این گلخانه‌ به مساحت ۳۰ هزار مترمربع و با اعتبار ۱۲۰ میلیارد ریال آورده شخصی به بهره‌برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، مجتبی دهقان‌پور در آیین افتتاح این طرح که با حضور کریم ذوالفقاری رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، بیان کرد: تولید سالانه این گلخانه ۷۵۰ تن محصول گوجه فرنگی است و با بهره‌برداری از آن زمینه اشتغال ۳۰ نفر فراهم شده است. 

به گفته این مقام مسئول؛ دو گلخانه تابع اقلیم دیگر نیز در شهرستان‌های مرودشت و فسا به ترتیب به مساحت هشت هزار و ۵۰۰ مترمربع با تسهیلات ۵۸ میلیارد ریالی و آورده شخصی به مبلغ ۱۲ میلیارد ریال و دیگری به مساحت هزار و ۳۰۰ مترمربع با هزینه شخصی دو‌ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در ایام گرامیداشت هفته جهاد کشاورزی به بهره برداری رسیده اند که زمینه اشتغال ۱۱ نفر را فراهم می‌کنند.

وی با بیان اینکه سطح گلخانه‌های احداث شده در استان فارس در حال حاضر ۹۶۸ هکتار است، افزود: این سطح شامل ۷۲۸ هکتار گلخانه‌های با پوشش پلاستیک و تابع اقلیم و ۲۴۰ هکتار سایبان است.

این مقام مسئول به تولید محصولات متنوع در گلخانه‌ها اشاره کرد و گفت: انواع سبزی و صیفی جات، میوه‌های مناطق گرمسیری، قارچ خوراکی، نشاء و نهال و گیاهان دارویی و گل و گیاهان زینتی در این فضا تولید می‌شوند.

دهقان پور، راه‌اندازی پایانه گل استان فارس در شهرستان شیراز را از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه باغبانی و گلخانه‌ها عنوان کرد و گفت: با راه‌اندازی این مجموعه و واگذاری غرفه به گلخانه داران گل و گیاهان زینتی، انواع گل‌های تولیدی استان فارس در این پایانه عرضه می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، خاطرنشان کرد: احداث گلخانه تابع اقلیم در مناطق معتدل بهترین کارایی را دارد با این مزیت که هزینه احداث آن کمتر از یک سوم گلخانه‌های با پوشش پلاستیک است و با حداقل سرمایه‌گذاری، بیشترین بهره‌وری و حجم تولید را در پی دارد.

 

خبرنگار: شیدا اشتری

انتهای پیام