Iranian Agriculture News Agency

رئیس جهاد کشاورزی فارس:

کشاورزان از آتش زدن بقایای گیاهی مزارع خودداری کنند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: طبق ماده 20 قانون هوای پاک، سوزاندن بقایای گیاهان زراعی پس از برداشت محصول جرم است و متخلف به پرداخت جزای نقدی و حبس محکوم می‌شود.

کشاورزان از آتش زدن بقایای گیاهی مزارع خودداری کنند

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، مجتبی دهقان پور از کشاورزان خواست تا ادوات مکانیزه خود از قبیل تراکتور، گاوآهن و سمپاش‌ها را برای کنترل حریق احتمالی به‌صورت آماده باش در دسترس داشته باشند.

به گفته این مقام مسئول؛ آتش‌زدن بقایای گیاهی پس از برداشت محصول، آسان‌ترین ولی بدترین و پرخطرترین شیوه‌ای است که برای تسریع در آماده سازی مزرعه برای کشت بعدی رایج شده است.

وی برگزاری کلاس‌های آموزشی، اطلاع‌رسانی در فضای مجازی، تهیه بنر، اطلاعیه و آموزش چهره به چهره در مناطق مختلف استان فارس را از اقدامات موثر در آگاه سازی جامعه نسبت به مضرات آتش زدن بقایای گیاهی برشمرد.

دهقان پور خاطرنشان کرد: اکیپ‌های گشت مشترک با اداره محیط زیست، مرکز بهداشت و نیروی انتظامی تشکیل شده است که به‌منظور پیشگیری از آتش زدن بقایای گیاهی مزارع را پایش می‌کنند.

این مقام مسئول با بیان اینکه آتش زدن بقایای گیاهی در مزارع نه تنها باعث ایجاد خسارات قابل توجهی به ماده آلی خاک و میکرو ارگانیسم‌های موجود در آن می شود، یادآور شد: این کار باعث آلودگی شدید هوا شده و باید با خاطیان برخورد قانونی کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، افزود: بقایای گیاهی می‌توانند برای تغذیه دام، تولید گیاه خاک، کمپوست، ورمی کمپوست، منبع سوخت و تولید انرژی و پروتئین و همچنین به‌عنوان خاک پوش مورد استفاده قرار گیرند.

 

خبرنگار: شیدا اشتری

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید