Iranian Agriculture News Agency

توسعه گلخانه‌های فارس با مشارکت مردم و حمایت جهاد کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس با تاکید بر نقش موثر بهره‌برداران و سرمایه‌گذاران در توسعه گلخانه‌ها، گفت: تحقق برنامه توسعه هزار هکتاری گلخانه‌ها در سال جاری با مشارکت مردم امکان پذیر است.

توسعه گلخانه‌های فارس با مشارکت مردم و حمایت جهاد کشاورزی

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس مجتبی دهقان‌پور، با اشاره به ضرورت حمایت از متقاضیان احداث گلخانه، بیان کرد: باید متقاضیانی که با سرمایه شخصی اقدام به ایجاد و توسعه گلخانه می‌کنند حمایت بیشتری شوند و واحدهای دارای پیشرفت فیزیکی بالاتر در اولویت دریافت بسته‌های حمایتی و تشویقی قرار گیرند.

این مقام مسئول به تدوین برنامه توسعه هزار هکتاری گلخانه‌های استان فارس در سالجاری اشاره کرد و گفت: امیدواریم در راستای مصرف بهینه آب، افزایش عملکرد در واحد سطح، کاهش خسارت عوامل قهری و اشتغال پایدار بتوانیم با مشارکت مردم در تحقق این طرح گام برداریم.

دهقان پور خاطرنشان کرد: علاوه بر توسعه تولید در محیط‌های کنترل شده، هوشمندسازی گلخانه‌های موجود و صدور کد شناسه سلامت برای تولیدات گلخانه‌ای با هدف ارتقای سلامت محصولات کشاورزی از اولویت‌های این طرح به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه سطح گلخانه‌های احداث شده در استان فارس در حال حاضر ۹۶۸ هکتار است، افزود: این سطح شامل ۷۲۸ هکتار گلخانه و ۲۴۰ هکتار سایبان است.

این مقام مسئول با اشاره به تولید محصولات متنوع در گلخانه‌ها، توضیح داد: علاوه بر انواع سبزی و صیفی جات، میوه‌های مناطق گرمسیری، قارچ خوراکی، نشاء و نهال، گیاهان دارویی و گل و گیاهان زینتی، یک واحد تولید کمپوست قارچ خوراکی نیز در سال گذشته به بهره برداری رسید.

وی خاطرنشان کرد: با قرار گرفتن این واحد در خط تولید، میزان تولید سالانه کمپوست استان فارس از ۲۰ هزار تن به ۴۰ هزار تن افزایش یافته است و از واردات کمپوست از استان‌های دیگر کشور بی نیاز شده‌ایم. 

دهقان پور، راه اندازی پایانه گل استان فارس در شهرستان شیراز را از دیگر اقدامات خوب سال گذشته عنوان کرد و گفت: با راه اندازی این مجموعه و واگذاری غرفه به گلخانه داران گل و گیاهان زینتی، انواع گل های تولیدی استان فارس در این پایانه عرضه می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، یادآور شد: احداث گلخانه تابع اقلیم در مناطق معتدل بهترین کارایی را دارد با این مزیت که هزینه احداث آن کمتر از یک سوم گلخانه‌های با پوشش پلاستیک است و با حداقل سرمایه‌گذاری، بیشترین بهره‌وری و حجم تولید را در پی دارد.

 

خبرنگار: شیدا اشتری

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید