Iranian Agriculture News Agency

تولید ۱۰ هزار تن هندوانه در اراضی قیروکارزین

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین از عملیات برداشت هندوانه در ۲۵۰ هکتار از اراضی این شهرستان خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود حدود ۱۰ هزار تن محصول برداشت و روانه بازار مصرف شود.

تولید ۱۰ هزار تن هندوانه در اراضی  قیروکارزین

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، محمد حیدری بیان کرد: برداشت هندوانه در شهرستان قیروکارزین از اوایل اردیبهشت ماه آغاز شده و تا اواخر خردادماه ادامه دارد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه هندوانه به آب فراوان نیاز دارد، افزود: برای صرفه جویی در مصرف آب در تمامی اراضی از روش آبیاری تحت فشار با لوله‌‌های نواری استفاده شده که باعث کاهش ۵۰ درصدی مصرف آب می‌شود.

حیدری با اشاره به اینکه عملکرد تولید هندوانه ۴۰ تن در هکتار است، خاطرنشان کرد: افزایش دو برابری سطح زیرکشت و افزایش عملکرد ۱۰۰ درصدی تولید این محصول نسبت به سال گذشته با بهره‌گیری از روش‌های نوین آبیاری، استفاده از بذرهای اصلاح شده، استفاده به موقع از سموم و کود و نظارت مستمر و عمل به توصیه‌های کارشناسان جهاد کشاورزی حاصل شده است.

وی ادامه داد: تولید هندوانه عاملی مهم در اشتغال‌زایی این شهرستان است به طوری که در برداشت یک هکتار از این محصول برای هفت نفر و در مجموع برای هزار و ۷۵۰ نفر نیروی انسانی اشتغال فصلی ایجاد شده است‌.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین به بازار فروش این محصول اشاره کرد و گفت: هندوانه برداشت شده علاوه بر مصرف داخلی به مراکز درجه بندی در شهرستان قیروکارزین ارسال می‌شود و پس از بسته‌بندی به کشورهای حوزه خلیج فارس و روسیه صادر می‌شود که در این زمینه صادرات امسال نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته و همین امر سبب ارز آوری بیشتر و در نهایت رونق کسب و کار در این شهرستان شده است.

 

خبرنگار: شیدا اشتری

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید