Iranian Agriculture News Agency

ثبت تراکنش سموم کشاورزی در سامانه مانیتورینگ الزامی است

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز از ضرورت و الزام به ثبت تراکنش‌های واردات تجاری، ذخیره سازی، توزیع، عرضه و فروش سموم دفع آفات نباتی توسط شرکت‌ها و فروشگاه‌های فعال این شهرستان در سامانه مانیتورینگ سازمان حفظ نباتات کشور خبر داد.

ثبت تراکنش سموم کشاورزی در سامانه مانیتورینگ الزامی است

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، محمد میرزایی با اذعان به اینکه هرگونه تخطی از ثبت تراکنش‌های سموم کشاورزی جرم محسوب شده و با مجرم برابر با قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد خواهد شد، گفت: در اولین گام اکیپ نظارتی ساماندهی عرضه‌ی نهاده‌های کشاورزی این شهرستان اقدام به بازرسی از داروخانه‌های گیاهپزشکی و فروشگاه‌های سموم کشاورزی کرده است.  

به گفته وی؛ اکیپ مذکور که متشکل از نمایندگان مدیریت حفظ نباتات، مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و بازرس اتاق اصناف است پس از بازدیدها اقدام به اخذ تعهدات لازم از شرکت‌ها، فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها برای ثبت ورود و خروج تمامی سموم در سامانه مانیتورینگ و اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی کرده است.  

این مقام مسئول با اشاره به ضرورت مصرف آفت‌کش‌ها از یک سو و تبعات ناخوشایند احتمالی ناشی از توزیع، عرضه و کاربرد نادرست آنها از سوی دیگر، خاطرنشان کرد: این مسائل ایجاب کرده است تا با در نظر گرفتن جنبه‌های مختلف تأثیر آنها، برنامه‌ریزی اصولی و مبتنی بر مبانی علمی از زمان ورود و تولید تا مصرف این نهاده ها انجام شود. 

میرزایی با بیان اینکه سامانه مانتیورینگ با هدف نظارت و مدیریت چرخه کامل واردات، تولید و توزیع آفت کش‌ها ایجاد شده است، اضافه کرد: در این سامانه با استفاده از تکنولوژی‌های به روز و قابلیت‌های تحت وب، ضمن جمع آوری اطلاعات لازم، حلقه‌های مختلف زنجیره تامین، توزیع و مصرف آفتکش‌ها مورد رصد قرار گرفته و در نهایت داده‌های بسیار مهمی برای نظارت و اعمال بهینه مدیریت تولید ایجاد می‌شود. 

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز با تاکید بر اینکه روند اجرای طرح مانیتورینگ راست آزمایی خواهد شد، بیان کرد: هرگونه توزیع سم خارج از سامانه مذکور، عرضه خارج از شبکه محسوب می‌شود و متخلفین به مراجع قضایی معرفی خواهند شد و به کشاورزان عزیز توصیه می‌شود تمامی سموم مورد نیاز خود را با نسخه‌های گیاهپزشکی و از داروخانه‌های گیاهپزشکی شهرستان تهیه کنند.

 

خبرنگار: شیدا اشتری

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید