Iranian Agriculture News Agency

مبارزه با بیماری‌های غلات در مزارع بیضا ادامه دارد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیضا گفت: تاکنون بالغ‌بر دو هزار و 533 هکتار از مزارع گندم این شهرستان به‌‌منظور پیشگیری و کنترل بیماری‌های غلات سم‌پاشی شده است.

مبارزه با بیماری‌های غلات در مزارع بیضا ادامه دارد

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، صدیقه مویدی بیان کرد: از این مقدار سمپاشی حدود دو هزار و 450 هکتار مربوط به زنگ زرد، 45 هکتار مربوط به سفیدک پودری و 38 هکتار در خصوص بیماری سپتوریوز بوده است و عملیات مبارزه شیمیایی تا پایان اردیبهشت ماه ادامه دارد.

وی با اشاره به بالا رفتن رطوبت نسبی محیط و مناسب شدن دما (۸ تا ۲۳ درجه سانتیگراد) در دو ماه اخیر افزود: شرایط برای شیوع بیماری‌های غلات به ویژه بیماری زنگ زرد به نحو محسوسی بالا رفته است.

به گفته مویدی؛ به محض مشاهده کانون‌های اولیه آلودگی توصیه به کانون کوبی با سموم توصیه شده بر اساس دستورالعمل‌های سازمان حفظ نباتات انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: زنگ زرد یا زنگ نواری گندم یکی از بیماری‌های مهم مزارع گندم و جو است که در صورت عدم کنترل، قابلیت اپیدمی‌های گسترده را دارد.

مویدی توضیح داد: بیش از ۷۰ درصد عملکرد گندم به سه برگ انتهای بوته ارتباط دارد و حفظ این سه برگ از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بیماری زنگ زرد گندم لکه‌هایی بر روی این برگ‌ها ایجاد می‌کند. حفاظت از این برگ‌ها نیز با کاربرد بموقع قارچ‌کش ها میسر می‌شود.

وی hqhti کرد: از مهمترین اقدامات کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان بیضا می توان به برگزاری دوره های آموزشی مبارزه با آفات و بیماری‌های زراعی، آموزش‌های چهره به چهره و انفرادی، اطلاع رسانی به موقع در فضای مجازی، آگاه سازی کشاورزان از طریق بلندگو در مساجد و دهگردی، بازدیدهای مستمر و پایش روزانه مزارع اشاره کرد.

این مقام مسئول تاکید کرد: کشاورزان در مناطقی که سابقه بیماری وجود دارد، از رقم‌های متحمل و گواهی شده استفاده کنند. همچنین تناوب گندم با سایر محصولات غیر میزبان عوامل خسارت‌زای گندم رعایت شود و از آبیاری غیر ضروری پرهیز کنند.

 

خبرنگار: شیدا اشتری

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید