Iranian Agriculture News Agency

کشت گندم در بیضا به 11 هزار هکتار رسید

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیضا از پایان کشت گندم در این شهرستان خبر داد و گفت: 11 هزار هکتار گندم آبی و 730 هکتار گندم دیم در این شهرستان کشت شد.

کشت گندم در بیضا به 11 هزار هکتار رسید

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، صدیقه مویدی با بیان اینکه کشت گندم در شهرستان بیضا از نیمه آبان‌ماه آغاز شد و تا اوایل بهمن‌ماه ادامه داشت، گفت: گندم کشت شده عمدتا از ارقام سیروان، مهرگان، طلایی، برات، آران، چمران 2 و ترابی است که دارای مقاومت به خشکی آخر فصل، مقاوم به ورس، دوره رشد کوتاه، عملکرد مطلوب و مقاومت به بیماری زنگ زرد هستند.

وی اضافه کرد: سطحی معادل ۲۱۹ هکتار از  اراضی کشت شده دارای قرارداد طرح جهش تولید در دیمزارها و ۶ هزار و ۵۰۰ هکتار در طرح کشت قراردادی مشارکت دارند.

مویدی با اشاره به اینکه حدود 80 درصد کشت گندم در این شهرستان مکانیزه انجام شده است، توضیح داد: کاهش مصرف بذر، کاهش تردد ادوات، عملیات خاک‌ورزی در عمق یکسان، کاهش هزینه تولید و کنترل علف‌های هرز از مزایای کشت مکانیزه است.

به گفته وی؛ کشت مکانیزه گندم توسط ۵۰ دستگاه انواع ادوات مکانیزه شامل کمبینات، کشت مستقیم، خطی کار و کشت بر روی پشته انجام شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیضا خاطرنشان کرد: آبیاری مزارع آبی گندم در این شهرستان به دو روش غرقابی و تحت فشار شامل نوارتیپ، بارانی و مه پاش انجام می شود.

مویدی افزود: مهم‌ترین عوامل در دستیابی به عملکرد مطلوب، استفاده از بذر اصلاح شده، رعایت تاریخ کشت، تراکم بهینه بذر، تناوب زراعی، اجرای کشاورزی حفاظتی و تغذیه مناسب گیاه است.

این مقام مسئول یادآور شد: کود شیمیایی مورد نیاز کشت پاییزه در مراکز عرضه نهاده‌های شیمیایی تامین و تمهیدات لازم برای جذب سهمیه کود سرک در این شهرستان انجام شده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید