Iranian Agriculture News Agency

ضرورت بیمه محصولات در طرح جهش تولید در دیمزارها

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی، بر ضرورت بیمه محصولات در طرح جهش تولید در دیمزارها تاکید کرد و گفت: یکی از محورهای اساسی بیمه است و در حال حاضر حدود 125 هزار تومان یارانه بیمه به ازای هر هکتار در نظر گرفته شده است.

ضرورت بیمه محصولات در طرح جهش تولید در دیمزارها

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، فرامک عزیزکریمی با اشاره به اینکه طرح جهش تولید در دیمزارها برای قشر خاصی از کشاورزان دیم کار با ریسک تولید بالا است، بیان کرد: برنامه‌های حمایتی برای رفع چالش خشک‌سالی توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در نظر گرفته‌شده است که جای تشکر دارد.

دبیر طرح جهش تولید در دیمزارها، ارائه تسهیلات چهار درصد برای خرید ماشین‌های دانش‌بنیان کشت مستقیم را از برنامه‌های حمایتی این طرح عنوان کرد و گفت: استان فارس در سال گذشته و سال جاری کل سهمیه خود را جذب کرده و تاکنون بیش از 6 هزار دستگاه ماشین‌آلات ویژه دیم‌کاری با تسهیلات چهار درصد به کشاورزان دیم کار کل کشور تحویل‌شده است.

این مقام مسئول توضیح داد: مسائل بیمه‌ای، حمایتی، رعایت نکات فنی ازجمله کشت مستقیم و استفاده به‌جا و به‌موقع از کودهای پایه و کودهایی که برای اولین بار به‌صورت بذر مال و محلول‌پاشی در سطح وسیعی از کشور استفاده‌شده ازجمله مواردی است که در برنامه‌های فنی سال زراعی جاری دیده‌شده و تا حدی می‌تواند ریسک تولید را کاهش دهد.

عزیزکریمی خاطرنشان کرد: بیش از چهار هزار کارشناس در کل کشور با همراهی مدیران، این طرح را حمایت می‌کنند و هزار و 800 نفر از کارشناسان سازمان نظام‌مهندسی نیز در این طرح با آن‌ها همکاری دارند.

به گفته وی؛ دورنمایی که برای طرح جهش تولید در دیمزارها ترسیم‌شده این است که سطح کشت در دیمزارها افزایش یابد و تولید ما در این بخش را به دو برابر زمان ابتدای طرح افزایش دهد.

این مقام مسئول بابیان اینکه سطحی معادل پنج میلیون و 200 هزار هکتار در 25 استان کشور است، برای اجرای این طرح در کشور برنامه‌ریزی‌شده است، یادآور شد: سهم استان فارس بیش از 250 هزار هکتار در 18 شهرستان است که بخش عمده‌ای از آن کشت‌شده و امیدواریم با تغییر شرایط بارندگی در پایان سال، کل این سطح عملیاتی شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید