Iranian Agriculture News Agency

مدیر شیلات فارس خبر داد:

فرآوری و صادرات خاویار از فارس عملیاتی می‌شود

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از فراهم شدن امکان استحصال و فرآوری خاویار در این استان و صادرات آن به کشور‌های هدف خبر داد و گفت: با اخذ کد "سایتس فرآوری و صادرات خاویار و ماهیان خاویاری" توسط یک واحد عمل‌آوری و بسته‌بندی آبزیان استان این شرایط فراهم شد.

فرآوری و صادرات خاویار از فارس عملیاتی می‌شود

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، علی فلاحی بابیان اینکه در حال حاضر این استان ظرفیت تولید بیش از 187 تن گوشت و سه هزار و 800 کیلوگرم خاویار از ماهیان خاویاری رادارا است، افزود: با پیگیری‌های به‌عمل‌آمده، شرکت آبزی پروران زاگرس جنوبی موفق به اخذ کد سایتس شده است.

این مقام مسئول با اذعان به اینکه پیش‌ازاین فقدان مرکز دارای کد سایتس در استان فارس یکی از چالش‌های پرورش‌دهندگان ماهیان خاویاری بوده است، بیان کرد: اخذ این فرصت و توانمندی مهم، تولیدکنندگان استان را از حمل‌ونقل ماهیان خاویاری پرورشی به استان‌های شمالی کشور برای استحصال خاویار بی‌نیاز کرده است.

فلاحی بابیان اینکه استان فارس دارای سه مرکز پرورش ماهیان خاویاری در شهرستان‌های مرودشت، بیضاء و استهبان است، خاطرنشان کرد: این استان با دارا بودن رتبه اول تولید ماهیان خاویاری، در میان استان‌های غیر ساحلی کشور، پتانسیل و توانمندی خود را در این زمینه به اثبات رسانده است.

وی با اشاره به اینکه ماهیان خاویاری به لحاظ تولید خاویار و گوشت، یکی از فرصت‌های ارزشمند، به جهت ایجاد اشتغال و ارزآوری هستند؛ توضیح داد: ماهیان خاویاری در زمره گونه‌های در معرض انقراض قرار دارند ازاین‌رو بر اساس کنوانسیون تجارت گونه‌های در معرض انقراض (CITES) تجارت آن‌ها تابع شرایطی خاصی است.

به گفته وی؛ مزارع پرورش موظف به رعایت ضوابط و مقررات کنوانسیون تجارت گونه‌های در معرض انقراض هستند، همچنین مراکز عمل‌آوری خاویار نیز باید نسبت به رعایت استانداردها و اخذ کد سایتس اقدام کنند.

6606f478-b056-45d8-910c-2e69bc41e7e5

 

9e03e98b-a937-4c63-91bf-23357a963dd1

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید