Iranian Agriculture News Agency

رئیس جهاد کشاورزی فارس:

سرمایه 80 میلیارد تومانی در صندوق حمایت از کشاورزی فارس

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی این استان قدمتی بیش از 18 سال دارد، گفت: در حال حاضر سرمایه این صندوق با 377 تشکل سهامدار به بیش از 80 میلیارد تومان رسیده است.

سرمایه 80 میلیارد تومانی در صندوق حمایت از کشاورزی فارس

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، مجتبی دهقان پور در حاشیه مراسم تقدیر از مدیر اسبق و معارفه مدیرعامل جدید صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی این استان بیان کرد: صندوق حمایت این استان در حال حاضر به جایگاه خوب و مناسبی رسیده که برای پویایی بیشتر بخش کشاورزی از هر نوع کمک به آن مضایقه نخواهیم کرد.

این مقام مسئول بابیان اینکه استفاده از سازوکارهای آسان و تسهیل فرایندهای مالی با مشارکت بخش خصوصی و غیردولتی یکی از فلسفه‌ها و رویکردهایی تشکیل صندوق‌های حمایت بوده است، اظهار کرد: این صندوق‌ها ازجمله در استان فارس توانسته‌اند کارکردهای مطلوبی را داشته باشند و در طول مدتی که از ایجاد صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان فارس گذشته با مرور فعالیت‌هایی که انجام‌شده، هیچ‌گونه خلائی مشاهده نمی‌شود.

به گفته وی؛ صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی فارس 2500 فقره تسهیلات کم‌بهره با مبلغی بالغ‌بر 5 هزار میلیارد ریال به کشاورزان اعطاء کرده و از سویی دیگر عاملیت توزیع 7500 میلیارد ریال یارانه‌های دولتی را بر عهده داشته است. همچنین در توسعه بخش کشاورزی به‌ویژه اختصاص تسهیلات آبیاری تحت‌فشار خروجی‌های ارزشمندی داشته است.

او با اذعان به اینکه با تشکیل صندوق‌ها ظرفیت‌های خوبی ایجادشده، افزود: صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی فارس از امکانات مختلفی برخوردار است که می‌توان به زیرساخت‌هایی ازجمله نظام مالی و اعتباری الکترونیک و به‌روز اشاره کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: وقتی واکاوی و تحلیلی که از کارکردهای صندوق‌های حمایت را بررسی می‌کنیم، می‌بینیم واقعاً اثرگذاری خوبی داشته‌اند و به‌عبارت‌دیگر رضامندی تولیدکننده حاصل‌شده است، شفافیت وجود دارد و واقعاً کمک کرده قسمتی از مشکلات بخش کشاورزی حل شود.

photo7385986061

سرمایه های اجتماعی در صندوق های حمایت تقویت شود

دهقان پور در ادامه به‌ضرورت تقویت سرمایه‌های اجتماعی به‌عنوان یکی از رویکردهای مدنظر در حوزه صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی پرداخت و افزود: سرمایه اجتماعی متشکل از سه مؤلفه اعتماد، مشارکت، مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی است.

وی اضافه کرد: وقتی اعتمادی اتفاق بیفتد مشارکتی هم در پی خواهد داشت و وقتی مشارکتی اتفاق بیفتد افراد به نسبت سهمی که مشارکت دارند در برابر اقداماتی که انجام خواهند داد‌ پاسخگویی را وظیفه خود می‌دانند و مسئولیت‌پذیر خواهند بود.

وی بابیان اینکه به نظر می‌آید در خصوص صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی چند مسئله باید موردتوجه قرار گیرد، گفت: واقعیت این است که اساسنامه صندوق‌ها و شاید در رأس آن شرکت مادر تخصصی، متناسب با آن وظایف و انتظاراتی که در حوزه وزارت جهاد کشاورزی اتفاق افتاده ازجمله در بحث قانون انتزاع، باید یک بازنگری شود.

به عقیده دهقان پور؛ نیاز است به سمتی برویم که بر اساس شرایط موجود بتوانیم در رویکردهای صندوق‌ها تغییر داشته باشیم؛ ازجمله اینکه در بحث خرید میوه شب عید می‌توانند نقش‌آفرینی و کنشگری فعالانه‌تری را داشته باشند و یا در بحث تأمین نهاده‌های دامی که یکی از چالش‌های بخش کشاورزی است می‌توانند نقش پررنگی ایفاء کنند.

وی حضور تشکل‌ها را در هیات مدیره صندوق‌ها در سراسر استان‌های کشور به‌مثابه یک نقطه قوت تلقی کرد و افزود: به همین دلیل صندوق‌ها می‌توانند به مشارکت بخش غیردولتی کشاورزی در حوزه تخصصی کشاورزی کمک کنند و این بسیار می‌تواند مفید باشد.

مراسم تقدیر از غلامرضا مقصودی مدیر اسبق و معارفه ابوذر امیری مدیرعامل جدید صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی استان فارس با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی این استان و سیامک جلیله وند مدیر امور نمایندگان و مجامع شرکت مادر تخصصی حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی کشور برگزار شد.

این مراسم در سالن اجتماعات موسسه سرم‌سازی رازی شعبه شیراز با حضور جمعی از مدعوین ازجمله سید محسن قائمی مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، علیرضا واحدی پور قائم‌مقام رئیس سازمان و معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی این سازمان و رئیس هیات مدیره صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی فارس، اعضاء هیات مدیره، تعدادی از رؤسا و معاونین سازمان‌های کشاورزی سابق و جهاد کشاورزی و پیشکسوتان این صندوق، تعدادی از مدیران کل دستگاه‌های وابسته، مدیران ستادی سازمان جهاد کشاورزی و مدیران عامل و اعضاء هیات مدیره تشکل‌های سهامدار و صندوق زنان روستایی برگزار شد.

photo7386007174

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید