Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس:

نظام نظارت‌های حوزه آفت کش‌های گیاهی بازنگری شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: ماحصل اقدامات نظارتی باید رضایتمندی تولیدکننده و مشتری باشد از این رو پیشنهاد می شود در حوزه نظام توزیع سموم و نظام پایش سموم کشاورزی یک بازنگری صورت گیرد.

 نظام نظارت‌های حوزه آفت کش‌های گیاهی بازنگری شود

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، مجتبی دهقان پور در مراسم افتتاح کارگاه آموزشی "آشنایی با روش‌های کنترل کیفی سموم و کاربرد آن‌ها" در شیراز بیان کرد: واقعیت این است که کشاورزان و باغداران از قیمت و کیفیت برخی از سموم نارضایتی دارند ازاین‌رو باید کاری کرد که سم و نهاده باقیمت منطقی و کیفیت مناسب به دست کشاورز برسد.

این مقام مسئول بابیان اینکه سازوکارهای اجرایی را باید طوری دید که کشاورز یک اطمینان خاطر داشته باشد که از او حمایت می‌شود، اضافه کرد: سمومی که تولید می‌شود هزینه تمام‌شده آن باید با هزینه‌ها و درآمد کشاورز همخوانی داشته باشد و یک اطمینان خاطری برای کشاورز ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه کیفیت محصولات کشاورزی ناظر به ایمنی و سلامت غذا است، تاکید کرد: غذایی ایده‌آل است که باقی‌مانده سموم در آن نباشد اما غذای سالم و باکیفیت می‌تواند دارای حداقل مجاز باقی‌مانده‌های سموم بوده و از سم‌هایی در تولید آن استفاده‌شده باشد که دوره کارنس کمتری دارند و با محیط‌زیست سازگارند.

دهقان پور بابیان اینکه در استان فارس شاهد برخی از آفات و بیماری‌های نوظهور و نوپدید مانند سوسک سر خرطومی حنایی خرما و زوال مرکبات هستیم، ادامه داد: باید یافته‌هایی که در حوزه تحقیقات انجام می‌شود به تولیدکنندگان ما منتقل شود تا آن‌ها هم بتوانند استفاده کنند.

وی بابیان اینکه معتقد است ما می‌توانیم با انجام یک مسئله یابی خوب به حوزه‌های تخصصی کمک کنیم، افزود: باید در کنارش یک کنشگری هم داشته باشیم و با انجام یک سری اقدامات جدید خلأها را برطرف کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه آنچه به لحاظ علمی کارشناسان حفظ نباتات تشخیص داده‌اند و به‌صورت پروتکل، دستورالعمل‌ها و نسخه‌های کاربردی مشخص می‌شود باید انتقال داده شود، افزود: برای انتقال این مباحث باید از مروجین و مسئولین پهنه استفاده کنیم.

کارگاه آموزشی "آشنایی با روش‌های کنترل کیفی سموم و کاربرد آن‌ها " با همکاری سازمان حفظ نباتات کشور و سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در شیراز به مدت چهار روز در حال برگزاری است که "سید جواد نوروزیان معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور "نیز در گشایش این نشست حضور داشت.

بیش از ۴۰ نفر از کارشناسان کنترل کیفی حفظ نباتات سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌های کشور و مسئولین کنترل کیفی آزمایشگاه‌های سموم دفع آفات نباتی در این کارگاه حضور دارند که به انتقال دانش و تجربیات می‌پردازند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید