Iranian Agriculture News Agency

وجود ظرفیت تولید 300 هزار تن آفت کش در کشور

سرپرست معاونت کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور گفت: در کشور ظرفیت تولید بیش از 300 هزار تن سموم دفع آفات نباتی وجود دارد که از این مقدار چیزی کمتر از 35 هزار تن در کشور مصرف می‌شود.

وجود ظرفیت تولید 300 هزار تن آفت کش در کشور

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، سید جواد نوروزیان در افتتاح کارگاه آموزشی "آشنایی با روش‌های کنترل کیفی سموم و کاربرد آن‌ها" در شیراز بیان کرد: در مورد آفت‌کش‌ها ظرفیت تولید خالی بسیار زیادی در کشور وجود دارد که می‌تواند در حوزه صادرات مورداستفاده قرار گیرد. 

این مقام مسئول با اذعان به اینکه برای صادرات آن چیزی که مهم است، این است که آفت‌کش به لحاظ کیفیت شرایط مناسبی داشته باشد، اضافه کرد: در حال حاضر به کشورهایی مثل روسیه، آذربایجان، ارمنستان و عراق صادرات داریم که این می‌تواند توسعه پیدا کند که شاه‌بیت آن کنترل کیفیت محصولات تولیدی است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر با توجه به تعداد فرمولاتورهایی که در کشور وجود دارد ظرفیت تولید آفت‌کش‌ها رو به افزایش است، افزود: ما برنامه جامعی در مورد کنترل کیفیت داریم که اصلی‌ترینش تجهیز آزمایشگاه ستاد سازمان بوده که این اتفاق در ماه گذشته افتاده و آزمایشگاه‌های ما دارد کامل می‌شود.

وی بابیان اینکه شیوه‌نامه تأمین و توزیع آفت‌کش‌ها تهیه و نظام صدور مجوز و پروانه واحدهای گیاه‌پزشکی ابلاغ‌شده است، افزود: در حوزه نظارت‌ها باید با دقت بسیار با فروشگاه‌ها و توزیع‌کننده‌ها برخورد کرد.

نوروزیان با اشاره به اینکه آفت‌کش‌ها یکی از مهم‌ترین نهاده‌های کشاورزی هستند که به اذعان فائو اگر استفاده نشود 35 تا 40 درصد محصول دنیا از بین می‌رود، توضیح داد: سالانه حدود 125 میلیون تن محصول کشاورزی در کشور تولید می‌کنیم که تقریباً 106 میلیون تن از آن پایه گیاهی دارد؛ در صورت عدم استفاده از آفت‌کش‌ها بخش زیادی از آن از بین می‌رود و امنیت غذایی کشور درخطر قرار می‌گیرد. 

به گفته وی؛ امنیت غذایی به معنای تأمین غذای سالم، کافی و در دسترس است که با داشتن آفت‌کش‌های مناسب و باکیفیت این ضرورت تأمین و فراهم می‌شود. 

 سرپرست معاونت کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور بابیان اینکه کارگاه آموزشی برگزارشده دومین کارگاه در سال جاری است که در خصوص کنترل کیفی آفت‌کش‌ها برگزار می‌شود، افزود: سازمان حفظ نباتات متولی تأمین آفت‌کش‌ها در کشور است و ضرورت تشکیل این کارگاه احساس می‌شد. 

او افزود: در این کارگاه تخصصی برای شرکت‌کنندگان و کارشناسان توضیح داده می‌شود که  منظور از کنترل کیفی چیست؛ چه عناصری در کنترل کیفی باید موردتوجه قرار بگیرند؛ چگونه کنترل کیفی اتفاق می‌افتد و آفت کشی که استفاده می‌شود چه مسیری را طی کرده تا تبدیل به آن چیزی که بهره‌بردار دارد استفاده می‌کند، بشود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید