Iranian Agriculture News Agency

برای اولین بار در فارس؛

اجرای موفقیت‌آمیز طرح غیر شیمیایی کنترل آفت کرم سیب

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از اجرای موفقیت‌آمیز طرح کنترل آفت کرم سیب به روش اخلال در جفت‌گیری و بدون استفاده از سموم شیمیایی برای اولین بار در این استان خبر داد.

اجرای موفقیت‌آمیز طرح غیر شیمیایی کنترل آفت کرم سیب

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، جاوید عباسی با اذعان به اینکه کرم سیب یکی از آفات مهم و کلیدی باغ‌های سیب و سایر درختان دانه‌دار ازجمله گلابی و به است، گفت: طرح مذکور در سطح یک هکتار از باغ‌های سیب شهرستان سپیدان انجام شد.

این مقام مسئول بابیان اینکه در حال حاضر برای کنترل آفت کرم سیب در اغلب موارد از آفت‌کش شیمیایی استفاده‌شده و متداول‌ترین روش کنترل آفت در کشور به شمار می‌آید، بیان کرد: این طرح باهدف کاهش مصرف سموم، کاهش تعداد دفعات سم‌پاشی، حفظ سلامت مصرف‌کنندگان محصولات کشاورزی و تولید محصول عاری از باقی‌مانده سموم اجرایی شد.

وی افزود: در این طرح به‌جای استفاده از سموم شیمیایی از روش کنترل غیر شیمیایی اخلال در جفت‌گیری و نصب فرمون های جنسی حشرات در باغ استفاده‌شده است و در تولید محصول سیب در باغ محل اجرای طرح از هیچ نوع سموم حشره‌کش علیه آفت کرم سیب استفاده نشد و خسارتی نیز به باغ مذکور وارد نشد.

وی با اشاره به چرخه زندگی آفت کرم سیب و نیاز به دو تا سه بار مبارزه شیمیایی با این آفت در شرایط معمول بیان کرد: با استفاده از روش اخلال در جفت‌گیری تعداد دفعات سم‌پاشی به صفر و یا یک نوبت  کاهش پیدا می‌کند.

عباسی اضافه کرد: استفاده از فرمون‌های اخلال در جفت‌یابی تنها روشی است که آفت را بدون نیاز به سموم شیمیایی کاملاً کنترل کرده و باعث کاهش تراکم آفت در سال‌های بعد و افزایش جمعیت حشرات مفید خواهد شد. بهره‌گیری از روش «اخلال در جفت‌یابی»  راهکار بسیار مناسب و مؤثر در کنترل آفت کرم سیب و تولید محصول سالم است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با تأکید بر اینکه در نظر است در سال‌های بعد سطوح تحت پوشش کنترل آفت به روش فوق در سطح استان فارس افزایش یابد، یادآور شد: دوره‌های آموزشی انتقال‌یافته‌های علمی با موضوع مبارزه غیر شیمیایی علیه آفت کرم سیب نیز برای باغداران اجراشده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید