Iranian Agriculture News Agency

استاندار فارس:

مباحث مرتبط با آبخیزداری در فارس بسیار جدی دنبال شده است

استاندار فارس گفت: مباحث مرتبط با آبخیزداری را در این استان بسیار جدی دنبال کرده‌ایم به طوری که یک قرارگاه جهادی با حضور اساتید دانشگاه، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، آب منطقه‌ای و سپاه ایجاد شده است.

مباحث مرتبط با آبخیزداری در فارس بسیار جدی دنبال شده است

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، محمدهادی ایمانیه در آیین آغاز عملیات طرح‌های آبخیزداری، احیای قنوات، احداث استخرهای ذخیره آب و انتقال آب کشاورزی که به شکل ویدئو کنفرانس با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد، بیان کرد: علاوه بر این خیرین را نیز پای‌کار آوردیم و درمجموع نهضت خوبی در استان شکل‌گرفته است.

نماینده عالی دولت در استان فارس بیان کرد: هم‌زمان با سفر دوم رئیس‌جمهور محترم به استان، شروع 110 پروژه آبخیزداری را در شیراز و استان خواهیم داشت. حدود یک‌میلیون هکتار از این قراردادی که با قرارگاه امام مجتبی (ع) منعقدشده بااعتبار سه و نیم همت؛ که از این اعتبار دو و چهار دهم همت سهم استان و 1.1 دهم همت سهم قرارگاه است.

وی ادامه داد: انتظار داریم که در تأمین دو و چهار دهم همت که بنا است توسط استان تأمین شود به ما اجازه داده شود که از طریق مولدسازی یا راه‌های دیگر تأمین اعتبار کنیم.

استاندار فارس تاکید کرد: در ارتباط با دیگر پروژه‌ها علی‌رغم اینکه ما در شیراز با سردار آبرومند بر سر پنج هزار کیلومتر کانال‌های آبیاری عمومی و انتقال آب کشاورزی برای استان، 60 رشته قنوات، چهار طرح تغذیه مصنوعی، یک هزار و 200 استخر ذخیره آب کشاورزی و یک سد خاکی توافق کردیم اما در تهران مقداری از حجم این پروژه‌ها کاسته شد.

نماینده عالی دولت در فارس ادامه داد: ظاهراً این پروژه‌ها در تهران کاهش داده‌شده و آن پنج هزار کیلومتر به 130 کیلومتر تقلیل یافته که برای استانی که در باغداری رتبه اول و در کشاورزی رتبه دوم کشور را دارد بسیار اندک است. بحث مربوط به تغذیه مصنوعی افزایش داشته اما بحث استخرهای ذخیره آب به‌شدت کاهش داده‌شده است.

وی اضافه کرد: دراین‌ارتباط دو پیشنهاد داریم که یکی اینکه تعدادی از سرمایه‌گذاران استانی و خیرین حاضر هستند که اگر از همان آبخیزداری که ایجاد می‌کنیم قسمتی از آب حاصل‌شده را به خودشان تخصیص دهیم و قسمتی از زمین‌های پایین‌دست آبخیزداری را نیز بتوانند به شکل گلخانه‌ای درآورند، آن‌ها کل هزینه آبخیزداری را خودشان پرداخت کنند.

او ادامه داد: بررسی کردیم که هیات دولت در سال 87 یک مصوبه دارد که بند ب ماده پنج که چنین اجازه‌ای را می‌دهد و اگر این اجازه را هیات محترم دولت دوباره تمدید کند ما در استان فارس برای انجام این کار متقاضیان بسیاری داریم.

استاندار فارس گفت: اگر خیرین ببینند که قسمتی از آورده را دولت می‌پردازند آن‌ها هم پای‌کار می‌آیند و این به ایجاد تحول در کل کشور کمک می‌کند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید