Iranian Agriculture News Agency

رئیس جهاد کشاورزی فارس:

شهرستان اقلید در تولید محصولات غذایی اثرگذار است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: شهرستان اقلید به لحاظ تنوع و تکثر تولید محصولات کشاورزی در شرایط مطلوبی است و این شهرستان در تولید محصولات غذایی در استان فارس نقش اثرگذاری دارد.

شهرستان اقلید در تولید محصولات غذایی اثرگذار است

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، مجتبی دهقان پور در حاشیه سفر به شهرستان اقلید و بازدید میدانی از مزارع و واحدهای تولیدی این شهرستان بیان کرد: با صادرات پیاز شاهد بهبود قیمت این محصول شهرستان اقلید هستیم و کشاورزان یک رضایت نسبی دارند.

این مقام مسئول در خصوص قیمت محصول گوجه‌فرنگی افزود: با حمایت‌هایی که در سطح وزارت جهاد کشاورزی انجام شد و اقداماتی که در سازمان جهاد کشاورزی استان فارس انجام گرفت قیمت گوجه‌فرنگی به یک سطح مطلوب رسیده و از نگرانی کشاورزان به جهت کاهش قیمت تا حد زیادی کاسته شده است. 

وی در خصوص بازدید خود از مزارع چغندر قند شهرستان اقلید ادامه داد: نکاتی که به جهت به‌زراعی و مبارزه با علف‌های هرز باید گوشزد می‌شد توسط کارشناسان به کشاورزان و همکاران شهرستان یادآوری و تاکید شد برنامه‌هایی در این خصوص تدارک دیده شود تا شاهد افزایش بهره‌وری در این مزارع باشیم. 

دهقان پور با اشاره به اینکه از یک واحد بوجاری و آماده‌سازی بذور گندم نیز بازدید و روند اجرای عملیات آماده سازی بذور از نزدیک بررسی شده است، اضافه کرد: فرآیند جداسازی و ضد عفونی بذور برای جلوگیری از بیماری های گیاهی خصوصا سیاهک گندم به خوبی در حال انجام است که توصیه های لازم نیز توسط کارشناسان اعلام شد. 

وی گفت: این واحد گلخانه‌ای از یک نوآوری جدید در زمینه تامین انرژی سرمایشی و گرمایشی بهره می‌برد و سعی شده در این نوآوری از انرژی‌های فسیلی کمتری استفاده شود و از آن به‌عنوان سیستم قناتی یاد می‌شود که برای اولین بار در استان فارس در شهرستان اقلید انجام شده است. 

به گفته وی، سیستم مذکور در این واحد گلخانه‌ای به کاهش مصرف انرژی و افزایش بهره‌وری کمک می‌کند و می‌تواند به‌عنوان یک الگو برای سایر نقاط استان مورد استفاده باشد. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به واگذاری انجام شده به شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی "شستا" در شهرستان اقلید در ماه‌های اخیر نیز گریزی زد و گفت: با توجه به طرح سرمایه‌گذاری این مجموعه، قسمت اعظم استعلامات انجام شده اما هنوز برخی موارد وجود دارد که امیدواریم با حمایت‌های استاندار محترم روند اجرای طرح تسهیل شود. 

دهقان پور افزود: اجرایی شدن طرح "شستا" می‌تواند نقش ویژه‌ای در تولید محصولات پروتئینی شهرستان اقلید داشته باشد و به پویایی مطلوب این شهرستان زرخیز کمک شایان توجه‌ای کند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید