Iranian Agriculture News Agency

آغاز برداشت محصول از قطب پسته استان فارس

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نی‌ریز از آغاز برداشت پسته از قطب تولید این محصول در استان فارس خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال به دلیل شرایط محیطی مناسب نسبت به سال گذشته، حدود 18 هزار تن پسته روانه بازار مصرف شود.

آغاز برداشت محصول از قطب پسته استان فارس

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، علیرضا بصیری با بیان اینکه برداشت محصول از شهریورماه آغاز شده و به مدت یک ماه ادامه ‌‌دارد، افزود: برداشت پسته از سطح 12 هزار هکتار از باغات این شهرستان انجام می‌شود که 20 درصد آن به ‌صورت کال‌فروشی و مابقی پس از فرآوری توسط 17 ترمینال پسته به بازارهای داخلی و خارجی صادر می‌شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه ارقام مهم پسته نی‌ریز شامل اوحدی، احمدآقایی، کله قوچی و اکبری است، خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت موجود برای تولید پسته در نی‌ریز و به علت کاهش سطح آب‌‌های زیرزمینی و اُفت کیفی آن در سال‌های اخیر، بسیاری از کشاورزان با ایجاد باغ‌های پسته به تولید این محصول روی ‌آورده‌اند.

بصیری اضافه کرد: این شهرستان از دیرباز قطب پسته استان فارس بوده و مقام اول سطح زیرکشت و تولید آن‌ را به خود اختصاص ‌داده‌ است و در حال حاضر 12 هزار و 600 هکتار باغ پسته دارد که 600 هکتار آن غیرمثمر است.

وی یادآور شد: به دلیل وقوع پدیده گرمازدگی و در پی آن سقط جنین میوه، هنوز با شرایط مطلوب فاصله داریم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید