Iranian Agriculture News Agency

کازرون میزبان آموزش طرح افزایش ماده آلی خاک شد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون از میزبانی این شهرستان در برگزاری کارگاه آموزش افزایش ماده آلی خاک خبر داد.

کازرون میزبان آموزش طرح افزایش ماده آلی خاک شد

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، حمید رشیدی بیان کرد: این دوره برای کارشناسان و بهره‌برداران شهرستان‌های منطقه سه طرح افزایش نفوذ دانش برگزار شد.

وی اضافه کرد: بیش از 65 بهره‌بردار در این دوره حضور داشتند که پس از قبولی در آزمون پایان دوره، برای شرکت‌کنندگان گواهی آموزشی صادر می‌شود.

رشیدی افزود: خاک‌های مناطق خشک و نیمه خشک، فاقد مواد آلی هستند و این مواد در 60 درصد خاک‌های زیر کشت در ایران کمتر از یک درصد و در بخش قابل توجهی از آن‌ها کمتر از 0.5 درصد است.

وی ادامه داد: بنابراین اجرای طرح افزایش مواد آلی و آموزش روش‌های نوین با هدف افزایش تولید و بهره‌وری در بخش کشاورزی، باید در دستور کار قرار گیرد.

مواد آلی کلید حاصلخیزی خاک

مدرس این دوره آموزشی و مجری طرح افزایش ماده آلی خاک در سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: مواد آلی کلید حاصلخیزی و قلب کشاورزی پایدار است و مهم‌ترین عامل موثر در عملکرد و کیفیت مطلوب محصولات کشاورزی، حاصلخیزی خاک است.

اکبر ریاحی با بیان اینکه خاک مرغوب و حاصلخیز خاکی است که دو تا پنج درصد ماده آلی داشته باشد خاطرنشان کرد: افزودن مواد آلی به خاک، علاوه‌بر بهبود شرایط فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی، اثرات مثبتی نیز در تغذیه و افزایش حلّالیت عناصر غذایی مورد نیاز گیاه دارد و میزان مصرف کودهای شیمیایی را تا یک سوم کاهش می‌دهد.

وی ضمن آموزش مراحل تولید کمپوست محلی به مزایای استفاده از آن در تامین مواد غذایی مورد نیاز گیاه برای دراز مدت اشاره کرد و افزود: اصلاح ساختمان خاک و تنظیم اسیدیته آن، کاهش آفات و بیماری‌ها، کمک به اصلاح خاک در محیط‌های شور و افزایش مقاومت گیاه از دیگر دلایل استفاده از این ماده آلی است.

کارشناسان و کشاورزان پیشرو و منتخب شهرستان‌های کازرون، فیروزآباد، قیروکارزین، فراشبند، کوه چنار، رستم و ممسنی از جمله فراگیران دعوت شده و حاضر در این کارگاه آموزشی بودند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید