Iranian Agriculture News Agency

معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد:

اقدامات جهاد کشاورزی فارس مصداق دولت خدمت‌گزار است

رئیس سازمان امور اراضی کشور با تاکید بر اینکه تمام اقدامات و تلاش‌های جهاد کشاورزی استان فارس مصداق و مفهوم دولت خدمت‌گزار است، گفت: در هفته دولت 261 طرح کشاورزی با اعتباری بالغ‌بر 10 هزار و 481 میلیارد ریال در استان فارس به بهره‌برداری می‌رسد.

اقدامات جهاد کشاورزی فارس مصداق دولت خدمت‌گزار است

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، رضا افلاطونی در جلسه شورای اداری شهرستان کوار که به ریاست محمدهادی ایمانیه استاندار فارس برگزار شده بود، بیان کرد: امیدواریم در سنوات آینده با تدابیر و مدیریت خوب نماینده عالی دولت در استان فارس شاهد افزایش تعداد طرح‌های عمرانی و اشتغال‌زای قابل افتتاح بخش کشاورزی باشیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به بازدید‌های خود از توانمندی‌های بخش کشاورزی شهرستان کوار اضافه کرد: احداث سد در کوار یک ظرفیت بی‌نظیر را برای این شهرستان به وجود آورده است، وقتی دولتی تصمیم می‌گیرد که کار بزرگی را انجام دهد با تدبیر و مدیریت و بازآفرینی نظام‌های بهره‌برداری همراه است.

افلاطونی با تاکید بر اینکه آب و خاک موجود در شهرستان کوار به معنای واقعی نعمتی است که خداوند عطا کرده است، گفت: اگر در این حوزه دچار بی‌تدبیری شویم عملاً ما این نعمت را حرام کرده‌ایم، در سازمان امور اراضی کشور به‌عنوان متولی زمین تمام قد در خدمت شما هستیم.

وی با بیان اینکه در حوزه باز تعریف نظام بهره‌برداری از آب و زمین به‌منظور محافظت از آن باید مواردی را مدنظر داشت، خاطرنشان کرد: ممانعت از خرد شدن اراضی کشاورزی، مدیریت یکپارچه و اجرای الگوی کشت مناسب با اتخاذ تدابیر لازم از جمله راهکارهای پیش روی است که به لحاظ فنی و اعتباری آمادگی داریم کمک کنیم.

 رئیس سازمان امور اراضی کشور با بیان اینکه سیاست وزارت جهاد کشاورزی به سمت تجمیع اراضی است، اضافه کرد: تولیدکنندگان متاسفانه نگران بازار بین‌المللی هستند تا بتوانند به خوبی محصولات خود را به فروش برسانند، یکی از بارزترین قسمت‌های قضیه این است که هزینه تولید را پایین بیاورند، این زمانی ممکن می‌شود که بهره‌برداری اقتصادی باشد و اراضی بزرگ مقیاس داشته باشیم، کار مکانیزه انجام شود، سطح زیر کشت به گلخانه انتقال یابد و با توجه به شرایط موجود این کارها باید انجام شود.

وی با ابراز به اینکه در گذشته نسبت به تجمیع و یکپارچه سازی اراضی و باز تعریف نظام بهره‌برداری غفلت شده است، توضیح داد: در حال حاضر این موارد از سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی است.

افلاطونی به ضرورت توجه به زنجیره‌های تولید نیز پرداخت و افزود: شاهد هدر روی بخشی از محصولات و تولیدات کشاورزی هستیم. اجرای سیاست‌های کلان مدنظر می‌تواند در کاهش هزینه‌های تولید اثرگذار باشد به نحوی که بتوانیم صنایع تبدیلی و زنجیره‌های تولید را در بخش کشاورزی به طور کامل راه اندازی کنیم که در استان فارس و به ویژه شهرستان کوار این ظرفیت وجود دارد.

عبدالعلی رحیمی مظفری نماینده مردم شهرستان‌های سروستان، کوار و خرامه در مجلس شورای اسلامی و مجتبی دهقان پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از دیگر مسئولین ارشد حاضر در شورای اداری شهرستان کوار بودند.

رئیس سازمان امور اراضی کشور پیش از شرکت در نشست شورای اداری شهرستان کوار به آئین بهره‌برداری از طرح شرکت توسعه هور پالیز، تولیدکننده انواع عرقیات گیاهی، شربت و بسته‌بندی اسانس در روستای فتح آباد شهرستان کوار پیوست. این واحد ظرفیت تولید سالانه 710 تن انواع محصولات را دارا است که با اعتبار 198 میلیارد ریال احداث شده و زمینه اشتغال 16 نفر را فراهم کرده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید