Iranian Agriculture News Agency

اتخاذ تمهیدات لازم برای فصل کشت آتی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه پیگیر رفع مسائل و مشکلات کشاورزان خصوصا تامین نهاده‌های مورد نیاز مزارع صیفی از مقام عالی وزارت است، گفت: در حال نزدیک شدن به فصل کشت جدید هستیم از این رو تمامی مدیران و مسئولین باید تمهیدات لازم را اتخاذ و کارهای ضرورری را دنبال کنند.

اتخاذ تمهیدات لازم برای فصل کشت آتی

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، مجتبی دهقان پور در نشست با مدیران جهاد کشاورزی شهرستان‌های این استان ضمن تبریک هفته دولت و تقدیر از تلاش‌های مجموعه همکاران خود بیان کرد: انتظار می‌رود به‌منظور فراهم آوردن یک محیط مطلوب برای فصل کشت پیش روی، شرایط و وضعیت‌ها به طور ویژه رصد شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه قسمتی از تسهیلات و اعتبارات جبران خسارات سیل 1400 و 1401 برای برخی از شهرستان‌های استان فارس ابلاغ شده است، اضافه کرد: تخصیص این اعتبارات در شهرستان‌ها باید با دقت و اهتمام ویژه انجام شود تا بتوانیم جوابگو باشیم و نیازهای مطرح شده را با کمک هم حل کنیم.

وی به موضوع آمار به‌عنوان یکی از نقصان‌های اصلی و جدی در بخش کشاورزی نیز پرداخت و افزود: این نقیصه یک مشکل کلان بوده و استان فارس نیز به تبع به آن گرفتار است، از این رو به دنبال این هستیم که با یک نگاه تعاملی با محموعه همکاران سراسر استان مشکل را رفع کنیم.

وی با بیان اینکه مدیران پهنه‌های تولیدی می‌توانند به‌عنوان یکی از عوامل موثر در رفع نقیصه‌های آماری باشند، خاطرنشان کرد: این انتظار است که در این خصوص نهایت همکاری و دقت به خرج داده شود تا آمار و اطلاعات صحیحی گردآوری و ثبت شود.

این مقام مسئول توضیح داد: در برنامه‌ریزی‌ها باید مدیران پهنه درگیر باشند، مدیران پهنه به‌عنوان یکی از بسترهای کمک به ما هستند که می‌توانند نیازها را از پایین احصاء کنند و ارتباط مستقیم با بهره‌بردار داشته باشند، از این رهگذر ما می‌توانیم مسائل و مشکلاتمان را دقیق‌تر رصد کنیم و سیاست‌هایمان را به‌صورت مشخص‌تر و شفاف‌تر عملیاتی کنیم.

دهقان پور با تاکید بر اینکه امیدوار است همچون یک خانواده و در یک فضای تعاملی و با مشارکت همگانی کارکنان بتوانیم مسائل و مشکلات بخش کشاورزی را به حداقل برسانیم، گفت: مدیری می‌تواند موفق باشد و ‌توانمند است که در شرایط موجود با توجه به کاستی‌ها بتواند مسائل و مشکلات را برطرف یا به حداقل برساند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به ضرورت اجرای احکام قطعیت یافته تخریب و قلع و قمع تغییر کاربری‌های غیر مجاز در اراضی کشاورزی نیز پرداخت و گفت: سر باز زدن از اجرای احکام به هر دلیل مانند نبود ادوات، نیرو و اعتبار رافع مسئولیت برای متولی اجرا نیست. باید از ظرفیت دستگاه‌های اجرایی دیگر مثل شهرداری، راه و شهرسازی و بنیاد مسکن استفاده کرد.

وی توضیح داد: در حوزه تغییر کاربری‌های غیر مجاز باید پیشگیری کرد، علی‌رغم کمبود نیرو، تهدیدات موجود و نبود امکانات کافی، بالاخره مسئولیت صیانت از اراضی کشاورزی بر عهده جهاد کشاورزی است که باید به نحو احسن اقدام شود.

دهقان پور با یادآوری اینکه مدیران جهاد کشاورزی نماینده او در شهرستان‌ها بوده و در چهارچوب موازین اداری و قانونی مورد حمایت هستند، یادآور شد: جهاد کشاورزی محور فعالیت تمامی ادارات تابعه مثل منابع طبیعی، دامپزشکی و تعاون روستایی است، اگر در مواردی مشکلاتی بود جهت تسریع امور باید به دنبال حل آن باشید.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید