Iranian Agriculture News Agency

افزایش مواد آلی خاک با اجرای طرح نفوذ دانش

مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از مد نظر بودن افزایش مواد آلی خاک در طرح نفوذ دانش در واحدهای تولیدی بخش کشاورزی خبر داد و گفت: به همین منظور شیراز میزبان شهرستان‌های منطقه 2 این استان در طرح نفوذ دانش برای برگزاری یک دوره آموزشی بود.

افزایش مواد آلی خاک با اجرای طرح نفوذ دانش

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، معصومه مویدی بیان کرد: در راستای طرح افزایش نفوذ دانش در واحدهای تولیدی یک دوره مدیریت افزایش مواد آلی خاک با محوریت آموزش تهیه کمپوست محلی برای شهرستان‌های شیراز، سپیدان، خرامه، کوار، زرقان، بیضاء و مرودشت در شیراز برگزار شد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه دوره مذکور با مشارکت و تعامل مدیریت هماهنگی ترویج، مجری طرح افزایش ماده آلی خاک، مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طببعی استان فارس و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان شیراز برگزارشد، اضافه کرد: این برنامه آموزشی در راستای دستیابی به اهداف طرح نفوذ دانش برنامه‌ریزی و برگزار شد.

مویدی با بیان اینکه دوره مدیریت افزایش مواد آلی خاک با حضور ۵۵ نفر از کارشناسان زراعت، باغبانی و ترویج جهاد کشاورزی شهرستان‌های منطقه 2 برگزار شد، اظهار کرد: علاوه بر کارشناسان مذکور ۱۵ نفر از بهره برداران نیز در این دوره شرکت داشتند که در پایان پس از قبولی در آزمون برای شرکت کنندگان گواهی صادر می‌شود.

مواد آلی کلید حاصلخیزی و قلب کشاورزی پایدار

مجری طرح افزایش ماده آلی خاک در طرح نفوذ دانش نیز در خصوص اهمیت و ضرورت افزایش مواد آلی خاک گفت: مواد آلی مشابه خون در بدن موجود زنده و کلید حاصلخیزی و قلب کشاورزی پایدار محسوب می‌شوند. خاک‌های مناطق خشک و نیمه خشک از نظر مواد آلی فقیر هستند از این رو به‌منظور افزایش مواد آلی خاک نیاز به مصرف سالانه مواد اولیه آلی به میزان 15 تا 40 تن درهکتار است.

اکبر ریاحی افزود: افزایش مواد آلی خاک به طور معمول ممکن نیست و باید برای آن چاره اندیشی کرد لذا طرح افزایش ماده آلی خاک با تاکید بر تهیه و مصرف کودهای آلی از طریق تبدیل ضایعات آلی بخش کشاورزی به کودهای آلی غنی شده یکی از راهکارهای مورد توجه است.

وی بیان کرد: استفاده از کمپوست‌های آلی می‌تواند منجر به تامین مواد غذایی مورد نیاز گیاه برای دراز مدت، زنده کردن خاک از طریق افزایش جانداران ذره‌بینی هوازی مفید، اصلاح ساختمان خاک، تنظیم اسیدیته خاک، ذخیره‌سازی آب در خاک، شتاب بخشیدن به بازسازی خاک، کمک به اصلاح خاک در محیط‌های شور و افزایش اکسیژن خاک بشود.

ریاحی، کاهش تبخیر و تعرق، پیشگیری از سله بستن خاک، تقویت کمیت و کیفیت محصولات تولید شده، کاهش آفات و بیماری‌ها، افزایش مقاومت گیاه به سرما و گرما و نوسانات محیطی، فراهم ساختن زمینه مبارزه بیولوژیک با آفات، ارزان بودن، در دسترس بودن مواد مورد نیاز برای تولید در همه جا، ساده بودن فرایند و تجهیزات تولید و ایجاد پایداری و تنوع در محیط‌زیست را از دیگر مزایای بی شمار کمپوست‌های آلی دانست.

photo6312326029 (1)

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید