Iranian Agriculture News Agency

شناسایی 117 اولویت و چالش بخش کشاورزی استان فارس

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از شناسایی و احصاء 117 اولویت و چالش پیش روی بخش کشاورزی این استان خبر داد و گفت: این اولویت‌ها و چالش‌ها بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده به‌منظور همکاری در رفع آن در اختیار دانشگاه شیراز داده شده است.

شناسایی 117 اولویت و چالش بخش کشاورزی استان فارس

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، مجتبی دهقان پور در پنجمین نشست شرکت‌های دانش‌بنیان در سال جاری که با حضور محمدجواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی و محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی برگزارشده بود، بیان کرد: بر اساس اعلام استاندار پنج میلیارد تومان به همین منظور تخصیص داده‌شده است.

این مقام مسئول بابیان اینکه در برآورده کردن اولویت‌ها و رفع چالش‌ها از ظرفیت تمامی محققین و مراکز علمی بهره خواهیم برد، افزود: بر اساس تفاهم‌نامه دیگری که با سازمان انرژی اتمی کشور منعقد کرده‌ایم بنا داریم درزمینهٔ شناسایی آفت خطرناک سوسک سر خرطومی حنایی خرما که نخلستان‌های استان فارس را تهدید می‌کند از فناوری‌ها و دستگاه‌های حوزه اتمی استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه این اقدامات در راستای مشارکت دادن و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان است، خاطرنشان کرد: در این حوزه اقدامات سازنده دیگری مانند حمایت از شرکت دانش‌بنیان روزبهان میراب پارس جهت اتوماسیون‌سازی سامانه‌های نوین آبیاری در سطحی بیش از 100 هکتار و افزایش 20 درصدی آبیاری انجام شده است. 

وی به اعطای 80 درصد مبلغ خرید در قالب تسهیلات به متقاضیان خرید پهپاد از شرکت دانش‌بنیان اسپاد سپهر پارسه و صدور موافقت اولیه بسته‌بندی انواع دم‌نوش گیاهی و میوه‌ای، انواع میوه صیفی‌جات و سبزیجات خشک، انواع میوه و سبزیجات منجمد، انواع میوه خشک فرآوری شده با فنّاوری IQF با ظرفیت کل  دو هزرا و 800 تن و جذب ماده خام 13 هزار و 32 تن برای شرکت دانش‌بنیان پارس ویرا در راستای حمایت از این شرکت‌ها نیز اشاره کرد. 

دهقان پور به مشارکت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در ایجاد موتور هوشمند مبتنی بر AI در ترسیم خودکار مرز اراضی کشاورزی توسط شرکت دانش‌بنیان پاد نگرش هوشمند آریا با مقیاس 1:5000 جهت استفاده در نقشه‌های حدنگاری اراضی کشاورزی و بانک جامع اطلاعات کشاورزی نیز اشاره کرد و افزود: تاکنون 53 درصد واحدهای تولید بخش کشاورزی استان فارس مکان محور شده‌اند و 70 درصد اطلاعات مکانی ثبت‌شده در بانک جامع اطلاعاتی کشوری مختص این استان است. 

این مقام مسئول همچنین از حمایت‌های انجام‌شده برای ایجاد سایت الگویی و مزرعه تحقیقاتی اصلاح بذر کلم پیچ و  بذر هیبرید گوجه‌فرنگی توسط شرکت دانش‌بنیان تفنان بذر شرق در شهرستان کوار نیز خبر داد. 

وی از حمایت از محصولات شرکت آدرین رشد دایان با معرفی مکمل‌های خوراک دام و طیور به بهره‌برداران، اخذ مجوز احداث آزمایشگاه آب‌وخاک پیشرفته برای شرکت دانش‌بنیان بیطاران، همکاری در ثبت شرکت دانش‌بنیان پادنگرش هوشمند آریا در پارک علم و فناوری فارس و مشارکت در برگزاری رویداد تانا ویژه توسعه اکوسیستم نوآوری استان‌ها را نیز به‌عنوان دیگر حمایت‌های انجام‌شده برشمرد. 

وی به حمایت از تجاری‌سازی تولید معجون مربای فراسودمند حاوی میوه‌جات، مغزها و پروبیوتیک اینولین تولیدشده با عصاره خرما و فاقد شکر، معرفی محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان به بهره‌برداران بخش کشاورزی از طریق برگزاری بازدید، نمایشگاه و مجلات علمی-ترویجی و هوشمند سازی و مانیتورینگ 11 سالن پرورش مرغ گوشتی نیز به‌عنوان برخی دیگر از حمایت‌های انجام‌شده از شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت. 

در پنجمین نشست شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در بخش کشاورزی، امین رضا ذوالقدر رئیس پارک علم و فناوری، سعید حسن شاهی رئیس جامعه بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی، تعدادی از معاونین و مدیران ستادی سازمان جهاد کشاورزی و مدیران کل دستگاه‌های وابسته و جمع کثیری از شرکت‌های دانش‌بنیان حضور داشتند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید