Iranian Agriculture News Agency

مدیر حفظ نباتات فارس:

آلودگی 5810 اصله نخل به سرخرطومی حنایی در فارس

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از آلودگی پنج هزار و 810 اصله نخل در این استان تاکنون به آفت قرنطینه‌ای سوسک سرخرطومی حنایی خبر داد و گفت: از این تعداد عملیات تیمار در پنج هزار و 220 اصله انجام و 590 اصله امحاء شده است.

آلودگی 5810 اصله نخل به سرخرطومی حنایی در فارس

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، جاوید عباسی در حاشیه چهارمین ستاد گیاه‌پزشکی با اشاره به سطح بیش از 33 هزار هکتاری نخیلات این استان بیان کرد: تاکنون 9 شهرستان جنوبی درگیر با این آفت بسیار خطرناک و مهلک هستند که زیان اقتصادی سنگینی را در بر دارد.   

به گفته وی؛ شهرستان‌های اوز، خنج، جهرم، قیروکارزین، لارستان، گراش، لامرد، داراب و زرین‌دشت تاکنون به ترتیب بیشترین تعداد نخل‌های آلوده به سوسک سر خرطومی حنایی را شناسایی و ثبت کرده‌اند.

این مقام مسئول با تأکید بر اینکه کنترل و جلوگیری از گسترش آفت خطرناک سوسک سر خرطومی حنایی خرما نیازمند به‌کارگیری دقیق موازین و مقررات اعلامی است، اضافه کرد: جلوگیری از نقل و انتقال بدون ضابطه پاجوش نخل مهم‌ترین و کلیدی‌ترین فاکتور در جلوگیری از گسترش آلودگی به شمار می‌آید.

عباسی به لزوم  اجرای طرح ردیابی و کنترل آفت در سطح نخیلات شهرستان‌ها و آموزش بهره‌برداران و کارشناسان نیز اشاره کرد و افزود: اجرا و به‌کارگیری دستورالعمل‌های فنی در خصوص ضدعفونی پاجوش، گواهی بهداشت و به باغی و  آموزش افراد ماهر ردیاب نیز ضروری و در جلوگیری از گسترش و انتقال آفت کارآمد است.

وی با یادآوری اینکه در استان فارس آفت سوسک سر خرطومی حنایی خرما برای اولین بار در اردیبهشت‌ماه سال 1396 در شهرستان اوز شناسایی‌شده است، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین علت شیوع این آفت از طریق انتقال پاجوش خرما از مناطق آلوده به سایر مناطق بوده است.

وی افزود: آفت سر خرطومی حنایی نوعی سوسک جونده به رنگ قرمز مایل به حنایی تا قهوه‌ای تیره است، این حشره با ایجاد تونل در تنه درخت خرما و تغذیه از بافت‌های آوندی نخل موجب خشک شدن درخت و سقوط آن می‌شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اذعان به اینکه کنترل این آفت به دلیل دشواری در شناسایی اولیه آلودگی بسیار سخت است و زمانی متوجه می‌شویم که آفت خسارت وارد کرده و درخت از بین رفته است، افزود:  عمده خسارت سر خرطومی حنایی در مراحل لاروی این حشره ایجاد می‌شود.

عباسی گفت: یکی از روش‌های کاربردی برای کنترل آفت استفاده از سموم تدخینی است. در این روش بخش‌های آلوده درخت را حذف می‌کنند و بسته به‌شدت آلودگی تعدادی از قرص را داخل تنه درخت قرار می‌دهند و دور تا دور آن را با پلاستیک می‌بندند تا هیچ‌گونه خروج گاز ممکن نباشد و به این صورت باعث خفگی لاروها می‌شوند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید