Iranian Agriculture News Agency

طرح مدیریت همبست آب، انرژی و غذا در آباده کلنگ‌ زنی شد

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از کلنگ زنی طرح مدیریت همبست آب، انرژی و غذا در در اراضی و باغات منطقه خسرو شیرین شهرستان آباده این استان برای اولین بار در کشور خبر داد.

طرح مدیریت همبست آب، انرژی و غذا در آباده کلنگ‌ زنی شد

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، سید محمود رضا طباطبایی با بیان اینکه طرح مذکور با حضور صفدر نیازی شهرکی معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی کلنگ زنی شده است، گفت: این طرح در سطح ۵۷۰ هکتار و در گستره شرکت تعاونی قنات آبسیاه خسرو شیرین شهرستان آباده عملیاتی می شود.  

این مقام مسئول با اشاره به اینکه اجزای طرح مذکور شامل مدیریت تامین، انتقال و توزیع آب است، خاطرنشان کرد: در قالب اجرای این طرح برای اولین بار در کشور حکمرانی آب با هدف مدیریت هوشمند آن و در جهت کاهش مصرف آب و رعایت الگوی کشت اجرایی می‌شود.  

وی با اذعان به اینکه اجرای سامانه‌های نوین و هوشمند آبیاری از جمله ملزومات اجرای طرح همبست آب، انرژی و غذاست، بیان کرد: در قالب این طرح با استفاده از اسکن‌های ماهواره‌ای و سنجش از راه دور نیازهای تغذیه‌ای و رطوبتی خاک ارزیابی و مشخص می‌شود.  

به گفته وی؛ در این طرح متناسب با نیازهای خاک، آب و منابع کودی مورد نیاز تامین و در اختیار گیاه داده می‌شود.  

طباطبایی با بیان اینکه بهینه‌سازی حداکثری مصرف آب و نهاده‌های پایه در این طرح به‌عنوان هدف دنبال می‌شود، ابراز کرد: با اتخاذ این رویکرد و سیستم، مصرف نهاده‌ها کاهش می‌یابد و کیفیت محصولات تولیدی افزایش خواهد یافت.  

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه منابع اعتباری این طرح از محل منابع این سازمان، معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، فرمانداری شهرستان آباده و خودیاری مردمی تامین خواهد شد، اضافه کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده مقرر است طرح در بازه زمانی دو ساله اجرا شود.  

وی یادآور شد: این طرح در سال‌های پیش در اراضی حوزه سد طالقان نیز برنامه‌ریزی شده بود اما کماکان به دلایلی اجرایی نشده بود. 

طباطبایی؛ به حضور رحیم زارع نماینده مردم شهرستان‌های آباده، خرم بید و سرچهان در مجلس شورای اسلامی، مجتبی دهقان رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، میثم خداداد فرماندار شهرستان آباده و تعدادی دیگر از مسئولین محلی در آئین کلنگ زنی طرح مدیریت همبست آب، انرژی و غذا در در اراضی و باغات منطقه خسرو شیرین شهرستان آباده نیز اشاره کرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید