Iranian Agriculture News Agency

تغییر الگوی کشت در استان با جدیت بیشتری دنبال شود

استاندار فارس با اشاره به ضرورت جلوگیری از هدر رفت منابع آب‌های تجدید ناپذیر و آب‌های زیر زمینی به‌ویژه در حوزه کشاورزی گفت: انتظار است که بحث تغییر الگوی کشت در استان با جدیت بیشتری از سوی متولیان امر دنبال شود.

تغییر الگوی کشت در استان با جدیت بیشتری دنبال شود

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، محمد هادی ایمانیه در جلسه ستاد گیاهان دارویی این استان بیان کرد: به‌رغم بارندگی‌های نسبتا خوبی که در دو سال اخیر در استان داشته‌ایم اما در برخی نقاط استان از جمله شیراز کمبود آب همچنان احساس می‌شود و مشکلاتی برای مردم ایجاد شده است. 

وی ادامه داد: در همین شرایط در برخی نقاط استان شاهد هستیم که هنوز برخی محصولات پر آب‌بر مانند برنج توسط کشاورزان کاشت می‌شود و شیوه آبیاری غرقآبی همچنان ادامه دارد. 

 ایمانیه توضیح داد: با توجه به وضعیت آبی استان ضرورت دارد که کشت برنج در برخی مناطق به سرعت ممنوع شود. 

استاندار فارس گفت: در مقابل و برای جلوگیری از وارد آمدن ضرر و زیان به کشاورزان، باید کشت‌های جایگزین کم آب‌بر اما دارای ارزش افزوده بالا را به آنها معرفی کنیم. 

وی افزود: گیاهان دارویی با توجه به ارزش افزوده و سودی که برای کشاورز می‌تواند داشته باشد جایگزین مناسبی برای کشت برنج و دیگر محصولات پر آب‌بر است و در کنار این اگر قرارداد خرید محصولات هم با کشاورزان منعقد شود قطعا استقبال خواهند کرد. 

استاندار فارس از دستگاه‌های متولی استان خواست که که به بحث کشت‌های جایگزین با جدیت بیشتری ورود کرده و مشخص کنند که چه محصولی جایگزین چه محصولی شود، کدام محصول مصرف آب کمتری دارد و کدام محصول دارای ارزش افزوده و سود بیشتر است. 

 ایمانیه خاطرنشان کرد: مدیر کل صمت استان نیز با همکاری معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری و سازمان جهاد کشاورزی استان به مبحث صنایع تبدیلی بیشتر ورود کنند و تسهیلات، امتیازات و امکاناتی برای فعالان این عرصه تعریف و پیش‌بینی کنند تا استقبال بیشتری از این حوزه شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید